Parlamenti Ukrajine, Poljske i Litvanije donele su deklaraciju o solidarnosti, u kojoj se odgovornost za početak Drugog svetskog rata stavlja na nacističku Nemačku ali i Sovjetski savez.

Deklaraciju je usvojila Vrhovna Rada Ukrajine a očekuje se da je izglasaju parlamenti Poljske i Litvanije.

„Skrećemo pažnju na činjenicu da je pakt Ribentrop-Molotov od 23. avgusta 1939. godine, zaključen između dva totalitarna režima, komunističkog u SSSR-u i nacističkog u Nemačkoj, doveo do eksplozije 1. septembra i početka Drugog svetskog rata, izazvanog nemačkom agresijom, kojoj se 17. septembra pridružio i Sovjetski savez“, ističe se u dokumentu.

Tajni Molotov-Ribentrop Pakt potpisan je 23. avgusta 1939. godine čime je potvrđen dogovor između Staljina i Hitlera o podeli Evrope na interesne sfere.

Ispred dvojice diktatora pakt su potpisali ministri dve zemlje Vjačeslav Molotov i Joakin Von Ribentrop. Kao direktna posledica ovog dogovora usledio je napad na Poljsku koju su brzo podelile Nemačka i Sovjetski Savez. Tako je praktično počeo i Drugi Svetski Rat. Nemačka je napala Poljsku 1. septembra 1939. godine dok je Staljin Crvenoj armiji naredio invaziju 17. septembra iste godine.

Rusija je ubrzo posle toga aneksiala delove Finske, Estoniju, Litvaniju, Letoniju i delove Rumunije.

Posebno je zanimljivo da je SSSR sve do 1989. godine negirao da je postojao bilo kakav dogovor sa Hitlerom. Tek tada je zvanično potvrđeno da su Molotov i Ribentrop sklopili tajni sporazum.

Istoričari se slažu da je upravo ovaj tajni pakt bio okidač za početak Drugog Svetskog Rata, holokaust, kao i aneksiju zemalja Istočne Evrope koje su i narednih 50 godina ostale zarobljene iza Gvozdene zavese Istočnog Bloka, izolovane od ostatka Evrope. Protiv svoje volje.

U deklaraciji se navodi i da je sporazum vodio do okupacije Crvene armije i Sovjetskog saveza zemalja Istočne Evrope koja je potrajala sve do kraja Hladnog rata i pada istočnog bloka.

“Ti događaji doveli do dogovora na Jalti 1945. godine, čime je počela nova faza porobljavanja cele istočne i centralne Evrope, koja je trajala pola veka“, navodi se u deklaraciji.