Naučnici su konačno zabeležili sudar dve neutronske zvezde na oko 130 miliona svetlosnih godina od Zemlje. Ono što je zanimljivo jeste da je to jedan od najdramatičnijih događaja koji se dešavaju u svemiru a ovaj je bio među najposmatranijim ikada. Sudar su snimali brojni teleskopi na Zemlji.

Sve se dešavalo u galaksiji NGC 4993 u sazvežđu Hidra. Inače neutronske zvezde su toliko guste da bi kašičica njihove materije imala masu od skoro milijardu tona.

Naučnici su uz pomoć više teleskopa snimili puno toga zanimljivog što bi moglo da nam pomogne u razumevanju procesa u Univerzumu.

Recimo koliko brzo se svemir širi i odakle dolaze teški hemijski elementi kao što su zlato i platina.

Takođe prvi put do sada snimljeni su gravitacioni talasi.

Od sudara neutronskih zvezda do Zemlje su stigli gravitacioni talasi koji su do sada jedino primećeni pre dve godine, što je nagrađeno ovogodišnjim Nobelovom nagradom. Ali ti gravitacioni talasi su nastali sudarom crnih rupa.  A pošto crne rupe ne emituju svetlost, astronomi od tog događaja ništa nisu mogli da vide. Sada imaju mnogo toga da vide, mere i analiziraju: materiju, svetlost i radijaciju. Time je i Habl prvi put zabeležio i izvor gravitacionih talasa.