Predbračni ispit u pravoslavnoj crkvi nije predbračni ugovor i nema veze s njim. Ispit pred venčanje u crkvi je zapravo razgovor u okviru Srpske pravoslavne crkve koji sveštenik obavlja sa mladom i mladoženjom uoči sklapanja braka.

Za planiranje datuma crkvenog venčanja najbolje je da konsultujete – pravoslavni kalendar za 2024. godinu.

Trebalo bi napomenuti da se za brak inače kaže da je mala crkva a kako je govorio sv. Jovan Bogoslov – čineći jedno telo supružnici imaju i jednu dušu i uzajamnom ljubavlju podstiču jedno drugo na pobožnost. U Svetom Pismu ističe se da će čovek ostaviti oca svoga i mater svoju i prilepiće se ženi svojoj i biće dvoje jedno telo. Mnogo je toga napisano o braku a da ponovimo i onu poznatu rečenicu – što je Bog sastavio, čovek da ne rastavlja. Ili ovu konstataciju – ako između muža i žene postoji jednodušje, mir i zajednica ljubavi njima pritiče svako dobro.

Brak je jedna od Svetih tajni u pravoslavlju a pored njega tu su i krštenje, miropomazanje, pričešće, pokajanje, sveštenstvo i jeleosvećenje. Zato treba početi od krštenja što znači da oni koji nisu kršteni ne mogu biti ni venčani u crkvi. Pričešće i pokajanje su važni za svakog vernika i bez njih nema pravog života.

Predbračni ispit

O svemu ovome parohijski sveštenik na predbračnom ispitu razgovara sa onima koji planiraju venčanje u crkvi. Pored toga sveštenik proverava i da li mladenci slobodno ulaze u brak, da nisu u kakvom srodstvu sa partnerom. Sveštenik im govori i o svetosti braka, o dužnostima u braku, vaspitavanju dece, međusobnoj ljubavi. Zapravo to često bude razgovor u kome, ako je sveštenik stariji, iznosi i neka svoja iskustva u braku govoreći o ljubavi, praštanju, poštovanju, dostojanstvu i čuvanju bračne zajednice. A ako je sveštenik mlađi nalaze zajednički jezik o problemima žene i muža u braku, o iskušenjima savremenog sveta, o vaspitavanju dece. Tema ima na pretek pa je to i prilika da se svešteniku postave i brojna pitanja o ponašanju u crkvi, međusobnim odnosima, kako se ponašati sa onima koji nisu crkveni i još mnogo toga što često zbunjuje one koji žele da žive hrišćanskim životom.

Pročitajte i kako se obući za manastir.

Nekada sveštenik može predložiti budućim supružnicima da se bolje upoznaju sa osnovnim postulatima pravoslavne vere i da ponovo dođu. Ali danas je to vrlo retko. Ukoliko sveštenik shvati da nešto ne znaju, on im objašnjava sve ono što je bitno da vernik zna uoči venčanja u crkvi. Kada se razgovor završi sveštenik se moli za buduće muža i ženu, za njihov dobar brak, ljubav, mir i slogu. Popunjava se i formular o predbračnom ispitu, sa podacima vernika.

Šta je potrebno za predbračni ispit?

Za predbračni ispit kod sveštenika u pravoslanoj crkvi potrebno je poneti krštenice za mladence i kumove, a ponegde traže i potvrdu o slobodnom bračnom stanju. U većini slučajeva sveštenik će se sa mladencima i kumovima čuti i videti i pre tog okupljanja pa ga mogu i lično pitati i proveriti da li je sve ovo neophodno i da li treba još nešto da se pripremi.

Ukoliko neko želi potpunije da se informiše o predbračnom ispitu može da pogleda Bračna pravila SPC koja su u Glasniku, službenom listu SPC objavljena 1933. godine. Tu se govori o Crkvenom braku, njegovom biću, obliku i važnosti; o postanku braka; bračnim uslovima; bračnoj zabrani; o sklapanju braka; o činu venčanja; o pravima i dužnostima bračnih lica; o pravima i dužnostima u pogledu dece; o prestanku bračne veze; o mešovitom braku; o vanbračnim odnosima.

I kad se razgovori završe, kada se o svemu porazgovara pripreme za venčanje mogu da krenu. A mlada i mladoženja neka se drže reči: muž da čini ženi ljubav a žena mužu.

Pogledajte i kako se obući za venčanje.