5. Titanijumska pena

Ovaj čudni sunđer je zapravo pena napravljena od titanijuma. A znači bar dve stvari. Recimo da je neviđeno lagana. I da je neviđeno čvrsta. Zapravo, ovaj materijal je idealna zamena za vaše stare koske. Kod ozbiljnih preloma na fudbalu ili drugih zdravstvenih problema. A pošto ima sunđerast oblik, vaša kost će moći da raste oko titanijumskog implanta, pa čak i u njemu i savršeno zaraste. O da…

4. Grafenski aerogel

Vidite ovaj valjak na slici. E pa on ne lebdi nego ga drže minijaturne dlačice sa ove travke. Toliko je lagan. Tačnije, to je najlakši materijal na svetu. Gustina mu je manja od helijuma, i vodonika koji su GASOVI.  Tačnije ima samo 0.16 miligrama po santimetru kubnom.

Uz sve to grafenski aerogel je dosta izdržljiv. Ali zbog tako male gustine materijala njegova najvažnija osobina je da stvarno sjajno upija tečnosti. Recimo 900 puta više tečnosti u odnosu na svoju masu. Kada počne serijska proizvodnja upotrebnu vrednost prepuštamo vašoj mašti, recimo pranje sudova…

3. Aluminijumska folija (ali kakva)

Znate onu pucketavu foliju za pakovanje koja služi i za smirivanje živaca? E pa sada stiže isto to ali od aluminijuma. Ne samo što jedva čekamo da pucketamo njene mehuriće već ovaj izum ima i vrlo praktične primene, kažu naučnici sa Univerziteta Severna Karolina.

Recimo folija se pokazala kao odlična zaštita za pakovanje osetljive opreme pošto pruža bolju zaštitu od bilo čega do sada. Ipak je to metal, i to ispunjen vazduhom. Dakle, prava kombinacija čvrstine i mekoće. Tačnije nekih 50 puta će pružiti bolju zaštitu od svih do sada poznatih materijala. Uz sve to se lako pravi i nije skupa.

2. Paukova nit (veštačka)

Svi znamo da paukovi prave baš onako kvalitetne mrežice. A njihove niti su čvršće od čelika. E pa naučnici su uspeli da naprave veštačku verziju ovog materijala.

Tačnije to su uradili inženjeri male japanske firme Spiber. Oni su uspeli da rastumače gene paukova zaslužne za proteine od kojih nastaju ta vlakna. A onda su ih dodali bakterijama koje sada prave ovaj suludo čvrsti materijal u slobodno vreme od šećera, soli i drugih običnih sastojaka koje imate kod kuće. Ipak, neće se naći u prodaji pre 2015. godine.

1. Molekularni lepak

Nešto što zvuči tako dobro sigurno ne može da bude loše. Super lepak je naravno super. Ali molekularni super lepak je stvarno opasan. Toliko da ne želite njime da zalepite prste. Napravili su ga naučnici sa Oksforda i zaista materijale povezuje na molekularnom nivou. Ne pitajte nas kako ali će vam zalepiti đon na patikama. Pa, recimo zauvek…  via