Da li ste se nekada zapitali: Zašto noću pada mrak?

Da naravno, to se dešava zato što se Zemlja rotira suprotno od Sunca. Ali i sa druge strane ima više nego dovoljno zvezda da osvetli svemir zar ne?

E pa ovo pitanje je staro već 200 godina i ovih dana je dobilo konačan odgovor. 
Za početak, otkriveno je da je svemir mnogo veći. I da ima oko 2000 milijardi galaksija što je nekih 20 puta više nego što se mislilo do sada.

Ali ako postoji beskonačan broj zvezda u svemiru, kako to onda mračno? Kada bi svaka tačka neba sadržavala zvezdu? Ovaj paradoks je inače postavio nemački astronom Heinrich Olbers.

Astrofizičar Christopher Conselice kaže da je zaista moguće ispuniti nebo zvezdama ako je tačna najnovija procena broja galaksija.

“Ali, većina tog svetla, ili celokupnog svetla od većine udaljenih galaksija, upiju vodonikovi gasovi koji se nalaze između nas. Jednostavno nismo znali da postoje galaksije iza tog oblaka”, rekao je Conselice.

Zanimljivo je da to znači da verovatno postoji još puno toga što ne vidimo u našem Univerzumu.

“Moglo bi postojati više svemira, mogle bi da postoje stvari iza onoga što se naziva horizontom, granice koju možemo da vidimo, što je u osnovi količina udaljenosti koju je svetlost mogla da pređe od početka svemira”, kaže Conselice.