Posle razornog zemljotresa i cunamija, Japanu sada preti i opasnost od nuklearne katastrofe. Japanska vlada je saopštila da postoji opasnost od topljenja jezgra reaktora u centrali Fukushima Daiichi. Vi naravno nemate pojma šta to znači. Zato vam objašnjavamo kako radi nuklearna centrala, šta se sada dešava u Japanu i zašto.

Kako radi

Nuklearni reaktor je zapravo veoma jednostavna sprava. On radi u velikoj meri kao stare parne mašine, sam umesto uglja kao gorivo koristi radioaktivni materijal. Centrala Fukushima Daiichi je sagrađena sedamdesetih godina i koristi reaktor sa ključaćom vodom. To znači da nuklearno gorivo, najčešće Uranium-238 ili Uranium-235 proizvodi toplotu, kojom se zagreva voda, koja ključa, pravi pritisak i onda pokreće turbine koje prave struju.

Radioaktivno gorivo je u jezgro reaktora postavljeno u obliku metalnih šipki. Između njih se nalazi metal koji ne propušta radioaktivnost, u slučaju japanskog reaktora cirkonijum.

Da bi se pokrenula fisija (cepanje atoma), potrebno je ukloniti šipke cirkonijuma, čime gorivo postaje otvoreno i počinje cepanje atoma koje uzrokuje još cepanja atoma. Svaki put kada se atom rasturi dolazi do oslobađanja malo toplote, a on uzrokuje sledeću reakciju. Kako ih ima na milijarde količina stvorene toplote je ogromna. Kada je potrebno da se oslobađanje energije zaustavi cirkonijum se vraća između goriva sprečavajući da komadići atoma dođu do goriva i nastave lančanu reakciju.

Šta se desilo u Japanu

Japanska vlada je na vreme upozorila na opasnost od zemljotresa pa je reaktor preventivno isključen. Problem je nastao u sistemu za hlađenje koji mora da nastavi da hladi jezgro i posle gašenja. Nuklearnom reaktoru je potrebno nekoliko dana kako bi se reakcija sasvim zaustavila, pošto i posle ubacivanja šipki cirkonijuma dolazi do ograničene lančane reakcije, pa reaktor još neko vreme radi snagom od oko 6 posto od najveće snage, što je opet mnogo.

Šta će biti

Kako bi smanjili temperaturu i pritisak u jezgru japanski naučnici ispuštaju ograničenu količinu radijacije u atmosferu istovremeno u jezgro ubacujući vodu. Oni pokušavaju da spreče topljenje jezgra koje bi u teoriji moglo da izazove katastrofu poput one u Černobilu kada se ogromna količina radijacije oslobodila. Ipak, većina naučnika kaže da je takav scenario malo verovatan.

"Došlo je do ispuštanja određene količine radioaktivnosti u životnu sredinu. Čujemo da je bilo i povređenih radnika, ali količina radioaktivnosti koja je ispuštena je lokalnog karaktera. I Agencija u Beču je potvrdila, a i japanski zvaničnici, da se radi o jednom kontrolisanom ispuštanju”, rekao je za B 92 Jagoš Raičević iz preduzeća “Nuklerani objekti Srbije”.

 Kako su šipke cirkonijuma na svom mestu, za nekoliko dana bi trebalo da se situacija sasvim stabilizuje, a verujemo da ako neko ume to da uradi kako bi trebalo to su pre svih Japanci!