Kada kuvate za druge onda razmišljate šta skuvati, kako, šta ko voli, izmišljate neke nove recepte, ugađate. I to je zaista jako dobro ne samo za one koji jedu već i za onog ko kuva.

“Kuvanje razvija kreativnost. Kreativno izražavanje bilo da se radi o slikanju, muzici ili kuvanju oslobađa ljude od stresa”, kazala je za Huffington Post Donna Pincus, psihološkinja Univerziteta u Bostonu.

Stres se može povezati sa nizom psihičkih i fizičkih problema, a pronalaženje načina oslobađanja od stresa od velike je važnosti za vođenje zdravog života. Kuvanje za druge ljude može da posluži kao dobar način komunikacije sa tuđim osećanjima. Profesorka psihologije Univerziteta u Massachusettsu Susan Whitbourne kaže da hrana, u nedostatku reči, može da bude način izražavanja.

“Osobe koje imaju problem sa pokazivanjem emocija, zahvalnosti, simpatija ili ljubavi prema nekome mogu to da pokažu kroz neko ukusno pecivo”, rekla je Whitbourne.

Medicinska sestra i kulinarski terapeut Julie Ohana naglasila je da je u mnogim zemljama hrana zaista izraz ljubavi.

“Kuvati, jesti i komunicirati zajedno je predivna stvar”, istakla je Ohana. Kuvanje zahteva mnogo pažnje, a fokusiranje na ukuse, mirise ili pokrete kao što je mešanje testa, oslobađa ljude stresa. Psiholozi stanje ljudi dok kuvaju povezuju sa meditacijom.

“Kuvanje vas tera da razmišljate korak po korak, ali u isto vreme razmišljate o receptu, suđu koje vam je potrebno, za koliko ćete napraviti neko jelo, hoće li biti ukusno… Sve je to jedan dobar način stavljanja raznih misli u ravnotežu, a u isto vreme zaboravljanja onih ružnih”, kazala je Ohana.