I ove 2024. godine pomeranje sata je i dalje aktuelno zato što zemlje u Evropi nisu uspele da se dogovore oko zajedničkog stava. To znači da ćemo dva puta morati da pomeramo kazaljke kako bismo dobili letnje i zimsko računanje vremena za 2024. godinu.

Pomeranje sata 2024

Letnje računanje vreme je praksa koja postoji više od 100 godina u Evropi i podrazumeva pomeranja sata unapred za jedan sat i to uvek uoči proleća svake godine. Ideja je bila da se produži korišćene dnevnog svetla i smanje troškovi energije. Ako je ta ideja nekada i imala smisla, danas više nema, ali je iz nekog razloga svi i dalje praktikuju.

Letnje računanje vremena 2024.

Pa, kada se onda menja sat ? Letnje vreme 2024. godine počinje u nedelju 31. marta, kada će se kazaljke prebaciti sa 2 na tri sata ujutru. To znači da ćemo te noći spavati sat vremena kraće.

Inače, letnje računanje vreme u Evropi uvek počinje poslednje nedelje marta, uoči prolećne ravnodnevnice i završava se poslednje nedelje u oktobru. Kada počinje proleće 2024, pročitajte na linku.

Sve zemlje Evrope u isto vreme pomeraju kazaljke na satu, a kako se Evropska unija prostire kroz tri vremenske zone, svi satovi u EU menjaju se u istom trenutku odnosno u 01:00 UTC, što znači u Srbiji u 2 sata ujutru. Zanimljivo je da samo tri zemlje i to Island, Belorusija i Rusija ne koriste letnje vreme za računanje vremena.

Zimsko računanje vremena – Vraćanje sata 2024

Zimsko računanje vremena 2024. počinje u nedelju 27. oktobra i to vraćanjem kazaljki za sat vremena. Tada ćemo spavati sat vremena duže.

Interesantno je da je upravo zimsko vremena tačno i da je po njemu Sunce na najvišoj tački u podne. I pored toga, mnoge zemlje, pogotovo one na jugu Evrope žele da se tokom cele godine koristi letnje vreme. I upravo oko tog pitanja zemlje EU nisu mogle da se dogovore zbog čega i dalje menjamo vreme svake godine.

Zimsko vreme počinje oko pet nedelja nakon jesenje ravnodnevice. A to znači da je letnje vreme nešto duže i traje oko 7 meseci. Ono je korišćeno prvi put tokom Prvog svetskog rata, a ponovo i tokom Drugog svetskog rata kao način štednje uglja. Širom Evrope pa i u Srbijije usvojeno tokom 1970-ih kao rezultat energetske krize.

Pogledajte i pravoslavni kalendar za 2024. godinu.