Naučnici su otkrili lak način za otkrivanje lažova. Novo istraživanje sa Univerziteta u Portsmutu ukazuje da je jednostavnim traženjem od osumnjičenog da izvrši dodatni zadatak dok ga ispituju lakše uočiti laganje.

Stvar je u tome da laganje opterećuje mozak i zahteva više mentalne energije da bi se to uspešno uradilo.

Dodavanje drugog zadatka poput davanja nasumičnih znakova za pamćenje otežava nastavak laži, što olakšava uočavanj.

Da bi testirali teoriju, 164 osobe su upitane za njihove stavove o kontroverznim temama kao što su Covid pasoši, imigracija i slično… Zatim je od njih zatraženo da ili lažu ili ponovo kažu istinu o istim pitanjima. Neki učesnici su takođe dobili zadatak da zapamte registraciju automobila za koju im je rečeno da je „izuzetno važna“.

Utvrđeno je da su priče lažova manje verovatne u poređenju sa onima koji govore istinu. Ovo je posebno bio slučaj kada su lažovi takođe bili ometeni dodatnim zadatkom.

Profesor Aldert Vrij, jedan od autora studije, objasnio je: “Obrazac rezultata sugeriše da bi uvođenje sekundarnih zadataka u intervju moglo olakšati otkrivanje laži, ali takve zadatke treba pažljivo uvoditi.”

Prema Vriju, sekundarni zadaci su efikasni samo u hvatanju lažova ako se ne mogu lako ignorisati ili ‘zanemariti’.

“Ovo se može postići ili ako se ispitanicima kaže da je sekundarni zadatak važan, kao što je pokazano u ovom eksperimentu, ili uvođenjem sekundarnog zadatka koji se ne može zanemariti (kao što je hvatanje predmeta, držanje predmeta u vazduhu ili vožnja automobila). simulator).”

Napiši komentar

Unesite svoj komentar!
Ovde unesite svoje ime