Adolescenti koji osete nasilje u ranim vezama najverovatnije će i kasnije u životu biti žrtve.

Prema podacima Centra za kontrolu bolesti 9,4 posto tinejdžera koji su anketirani bili su žrtve pishičkog nasilja u romantičnoj vezi koja je trajala godinu dana i više. U ovo je uključeno i fizičko nasilje poput šamaranja, udaranja i namernog povređivanja. Tinejdžeri koji su žrtve nasilnog partnera u periodu od 12 do 18 godine imaju tri puta veće šanse da budu žrtve nasilja i u vezama kada odrastu, rezultat je istraživanja objavljenog u časopisu Pediatrics.

Istraživači sa Cornell univerziteta ispitali su blizu 6.000 dece od 12 do 18 godina, koji su u heteroseksualnim vezama, o nasilju u vezama. U anketama su odgovarali na pitanja da li ih partner vređa u javnosti, da li ih je gurao, ošamario ili nešto bacio na njih.

Pet godina kasnije ponovo je ispitana ista grupa. Pitanja su bila o suicidnim mislima, seksualno rizičnom ponašanju, depresiji, pušenju i korišćenju droge, kao i o tome da li su bili žrtve nasilja u vezama tokom prethodnih pet godina. Rezultati pokazuju kako je 30 posto ispitanika bilo žrtva nasilja u vezama. Oni koji su bili žrtve u tinejdžerskim danima u većini slučajeva su ponovo bili žrtve.

"Kada rano zabavljanje počne nezdravo, to može uticati negativno na pogled tinejdžera o tome kakva bi zdrava veza trebala da bude", rekao je vođa istraživanja Deinera Exner-Cortens.

"Nezdrave veze su povezane sa lošim zdravljem i psihičkim stanjem. To je javni problem koji treba rešavati putem obrazovanja i intervencija", rekao je Exner-Cortens.