Kako se griluje povrće? Grilovano povrće je ukusno, zdravo, lako i brzo se sprema. Uz ovako pripremljeno povrće mogu se koristiti brojni začini koji će mu dati specifičan ukus.

Grilovano povrće – Kako se griluje povrće?

Kada kupujete pokušajte da nađete prodavce na pijaci koji ne koriste uopšte ili u velikim količinama pesticide i druge hemikalije u proizvodnji povrća. Ona čuvena uzrečica “domaće” ne znači ama baš ništa, jer dobar deo domaćih poljoprivrednika upravo koristi hrpu hemikalija da bi rod bio veći, da bi lepše izgledao, da bi brže stigao na pijacu. A kada nude povrće obavezno se kaže: “Domaće”. Ohrabrujuće je što poslednjih godina sve više poljoprivrednika uviđa dobrobiti organske proizvodnje pa je moguće naći povrće koje je zdravo i neprskano.

Može se grilovati paradajz, tikvice, pečurke, špargle, paprike, patlidžan, luk, kukuruz, karfiol, brokoli, krompir, paradajz… Zapravo praktično sve što imate u frižideru možete i da grilujete.

Dakle, kupujte zdravo i zrelo povrće a kako je na pijaci i samouslugama velika ponuda izaberite i ono koje možda do sada niste probali. Ispitujte ukuse, proširujte ponudu u tanjirima.

Stigli ste kući i krenuli u akciju za grilovano povrće.

Raspalite roštilj.

Povrće dobro operite i osušite salvetom.

Treba znati da se neko povrće brže a neko sporije griluje. To je važno da ne biste pomešali kada grilujete pa da vam ono što se brže griluje ne izgori.

Kao što možete da pretpostavite šargarepa, brokoli, karfiol, kukuruz, krompir se griluju duže pa njih prvo stavljajte na roštilj.

Kako grilovati povrće – Roštilj, rerna ili ringla?

Može se grilovati na roštilju ili u rerni, mada to u rerni za mnoge zapravo i nije ono pravo grilovano sa čim se slažemo. Možete koristiti i tostere sa grilom, mada bi oni trebalo da budu snažniji kako se povrće ne bi skuvalo već grilovalo. Stvar sa grilovanjem je da povrće ostane hrskavo, sapečeno spolja ali ne raskuvano i mekano.

Ljubitelji grilovanog povrća imaju brižljivo isprobane recepte.

Neki povrće prvo stave u marinadu pa onda na roštilj. A neki marinadu prelivaju posle pečenja. Isprobajte a o marinadi nešto kasnije.

Roštilj mora da bude vreo, premažite ga maslinovim uljem nikako slaninicom jer će ona prekriti ukus samog povrća. Uostalom, jedete li slaninu ili povrće?

Povrće isecite na velike komade jer je lakše rukovati sa njim a i skupiće se tokom obrade. Brižljivo ga okrećite da ga ne pokidate. Nemojte ga prepeći, bolje je da bude malo tvrđe nego izgorelo. Doduše, kažu da je i zdravije kada je manje ispečeno.

Posle ovog debljeg povrća pecite ono osetljivije. Njega posebno brižljivo prevrćite jer je lomljivo i krto.

I dok se povrće peče pripremite marinadu.

U posudu sipajte maslinovo ulje, malo sirćeta ili limuna, dodajte beli luk ili sitno seckani crni, po želji. Neko dodaje i malo crnog vina ili kap dve muskatnog belog vina. Začini su obavezni. Odaberite one koje volite bosiljak, majčina dušica, nana, origano, peršun, kurkuma a neki stavljaju čak i cimet. Ali o ukusima ne vredi diskutovati.

Kada ste povrće ispekli lepo ga poslažite na tacnu i prelijte marinadom. Ako vaši gosti ili neko od ukućana ne voli marinadu neka stavi samo maslinovo ulje.

Ovaj šarenoliki tanjir otvoriće vam apetit i obradovati čula. Uostalom, kulinari kažu da je dobro na sto izneti što raznobojniju hranu jer je to bolje za varenje.

A na roštilj u međuvremenu stavite parčiće hleba, da se malo zagreju i porumene. Neko voli da ih posle pečenja premaže belim lukom, preko koga se dodaje maslac.

Grilovano povrće se soli tek kada se stavi na tanjir jer će u protivnom sva voda isteći iz njega a ono će biti sasušeno.

Ukoliko grilujete povrće u rerni postupak je malo drugačiji. Prvo pleh u kome pečete dobro podmažite. Povrće secite na sitnije komade, pogotovo ono koje se brže peče. Poređajte ravnomerno u plehu ali ne jedno preko drugog jer će biti smuljano a i ružno će izgledati.

Pre nego što ga stavite u vruću rernu, popskajte ga maslinovim uljem.

Pecite petnaetak minuta ali ne u pregrejanoj rerni da ne izgori.

Kada ga izvadite pažljivo ga premestite na veliki tanjir ili tacnu. Prelijte marinadom. A kako se ona pravi opisano je nekoliko redova iznad jer je marinada ista za ono grilovano na roštilju i u rerni.

Pošto ćete od povrća brzo ogladneti možete da dodate koje parče mesa, ribu.

Salatice uvek prijaju. Možete da napravite razne salate pa da svako sebi bira ono što mu se dopada.

Pogledajte našu rubriku – Recepti

1 KOMENTAR

  1. Ma nema nista bolje od grilovanih tikvica i povrca spremljenog na isti nacin! Moja porodica obozava grilovano. Jos od kada smo nabavili solis stoni gril ne mozemo da se odviknemo od spremanja grilovanog povrca na terasi

Comments are closed.