Pravoslavni kalendar za 2021 godinu je pred vama. Kada kažemo pravoslavni kalendar mislimo ovde na Julijanski kalendar po kome Srpska pravoslavna crkva meri vreme. Inače, tokom istorije merenje vremena se menjalo jer su ga ljudi merili na razne načine.

Crkva je prihvatila važeći kalendar, nazvan Julijanski jer ga je uveo u upotrebu Julije Cezar 46 godine pre nove ere a upotrebljavao se u Evropi, rimskom carstvu, Americi. Godine 325. godine na Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji hrišćanska crkva je prihvatila ovaj kalendar za svoj zvanični. Odlučeno je da se proračunavanje vremena poveri Aleksandrijskoj crkvi što ona čini i danas.

Pravoslavni kalendar za 2021 godinu – Skoči na:

Pravoslavni kalendar – Januar 2021
Pravoslavni kalendar – Februar 2021
Pravoslavni kalendar – Mart 2021
Pravoslavni kalendar – April 2021
Pravoslavni kalendar – Maj 2021
Pravoslavni kalendar – Jun 2021
Pravoslavni kalendar – Jul 2021
Pravoslavni kalendar – Avgust 2021
Pravoslavni kalendar – Septembar 2021
Pravoslavni kalendar – Oktobar 2021
Pravoslavni kalendar – Novembar 2021
Pravoslavni kalendar – Decembar 2021

Julijanski i Gregorijanski crkveni kalendar

Pored ovog Julijanskog ili starog kalendara postoji u hrišćanskom svetu, danas dominantan Gregorijanski ili novi kalendar. On je usvojen 1582. godine kada ga je prihvatio papa Grgur XIII po kome i dobija ime. Ovaj kalendar danas je najrasprostranjeniji u svetu.

Tokom vremena ustanovljeno je da Julijanski kalendar nije sasvim tačan pa je pokušano da se menja. Ali do toga zbog raznih događaja u burnoj ljudskoj istoriji nije došlo.

Ni Gregorijanski kalendar nije tačan ali ni tu se ništa nije uradilo. Tokom sledećih vekova predlagano je i da Pravoslavne crkve prihvate Gregorijanski kalendar ali se to dešava tek nakon I svetskog rata. Tada su neke države prešle sa julijanskog na gregorijrnski kalendar. I Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 1919. godine prihvata gregorijanski kalendar a SPC i dalje meri vreme po Julijanskom kalenaru.

https://www.instagram.com/p/CGPXMxPJu9t/

Tako pitanje kalendara postaje tačka razmimoilaženja među pravoslavnim crkvama.

Zato je 1923. godine održan u Carigradu svepravoslavni kongres na kome je bio i dr Milutin Milanković profesor nebeske mehanike beogradskog univerziteta. Zbog toga što ni jedan od dva pomenuta kalendara nije tačan, odlučeno je da profesor Milanković sastavi novi tačan kalendar koje bi prihvatile sve pravoslavne ckrve.

U međuvremenu i Grčka crkva kao i država, zbog praktičnih razloga, bolje trgovinske komunikacije sa svetom, prelaze na novi kalendar. To je podelilo crkvu na staro i novo kalendarce.

Promena kalendara je zbog izbijanja drugog svetskog rata odložena za neko drugo vreme, koje očigledno još nije došlo na dnevni red među pravoslavnim crkvama.

Sada vreme po julijanskom kalendaru pored SPC računaju i Ruska patrijaršija, Jerusalimska, Sveta Gora.

Ali sve pravoslavne crkve istog dana slave Vaskrs najvažniji hrišćanski praznik koji oslikava suštinu hrišćanske vere. Još na Nikejskom saboru je odlučeno da se Vaskrs slavi u nedelju posle prolećne ravnodnevice. Napominje se da se Vaskrs ne može slaviti niti pre proletnje ravnodnevice, niti zajedno sa Jevrejima koji slave Pashu.

Ceo hrišćanski svet, sa malim izuzetcima, slavio je vekovima Vaskrs istog dana i pored raskola 1054. godine prekidom liturgijske zajednice između Rimokatoličke crkve i Pravoslavne crkve.

Pitanje kalendara su uvek pratile burne diskusije i razmimoilaženja.

Diskusije oko kalendara su i danas veoma aktuelne. I među klirom i vernicima postoje različita mišljenja da li treba menjati kalendar i prihvatiti Gregorijanski. Pitanje je veoma delikatno, jer se zna iz istorije da su i neke mnogo manje promene u crkvi izazivale negodovanje.

Poznato je da različiti kalendari komplikuju život vernicima. Recimo dok vernici koji vreme računaju po gregorijanskom kalendaru proslavljaju najveseliji hrišćanski praznik Božić, drugi koji imaju julijanski kalendar još su u postu.

I kod nas postoje različita mišljenja o kalendaru. Neki ističu da to nije dogmatsko pitanje nego administrativno. Zato se smatra da to nije suštnsko već periferno pitanje.

Drugi ne žele da menjaju kalendar verujući da se tako skreće sa pravoslavnog puta.

Kako je govorio blaženopočivši patrijarh Pavle mnogi naši vernici ne mogu razlikovati dogmatske od kalendarskih pitanja. “Ali zahtevati da i nadalje ostane tako bez razlikovanja šta je božansko i nepromenljivo, tj. dogmati, a šta ljudsko i promenljivo – kalendar, svakako bi bilo kratkovido.” Ipak Patrijarh napominje da treba biti obazriv jer bi verni ove promene mogli shvatiti kao skretanje sa linije pravoslavlja. Zato ne treba uvoditi ispravke dok je oni ne savladaju i ne prihvate.

Pitaje kalendara biće jedan od tema budućeg Vaseljenskog sabora Pravoslavne crkve.

Svakako treba imati na umu reči Svetog Jovana Zlatoustog kada se govori i o računanju vremena, koji kaže: “Tačnog vremena Crkva ne poznaje.”

Pravoslavni kalendar za 2021 godinu

Pravoslavni kalendar – Januar 2021

P 1 19 voda Sveti mučenik Bonifatije
S 2 20 ulje SLAVA Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)
N 3 21 ulje Nedelja 30. po Duhovima – Svetih Otaca
Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski – Oci (Paterice)
Sedmica 31. po Duhovima – Svetih Bogootaca
P 4 22 voda Sveta velikomučenica Anastasija
U 5 23 voda Svetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan
S 6 24 ulje Sveta prepodobnomučenica Evgenija – ☞ Badnji dan
Č 7 25 mrs Roždestvo Hristovo – Božić
P 8 26 mrs Sabor Presvete Bogorodice
S 9 27 mrs SLAVA Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan
N 10 28 mrs Nedelja 31. po Duhovima – Svetih Bogootaca
Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih
Sedmica 32. po Duhovima – pred Bogojavljanje
P 11 29 mrs Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih
U 12 30 mrs Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora
S 13 31 mrs Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva)
Č 14 1 mrs SLAVA JANUAR – Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki
P 15 2 mrs Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)
S 16 3 mrs Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije
N 17 4 mrs Nedelja 32. po Duhovima – pred Bogojavljanje
Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski
Sedmica 33. po Duhovima – po Bogojavljanju
P 18 5 suho. Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan
U 19 6 mrs Bogojavljenje
S 20 7 riba SLAVA Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan
Č 21 8 mrs Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski
P 22 9 voda Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski
S 23 10 mrs Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski
N 24 11 mrs Nedelja 33. po Duhovima – po Bogojavljanju
Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo
Sedmica 34. po Duhovima
P 25 12 mrs Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica
U 26 13 mrs Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)
S 27 14 riba SLAVA Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska
Č 28 15 mrs Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski
P 29 16 ulje SLAVA Časne verige Svetog apostola Petra; Prepodobni Romilo Ravanički
S 30 17 mrs Prepodobni Antonije Veliki
N 31 18 mrs Nedelja 34. po Duhovima
Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski

Pravoslavni kalendar – Februar 2021

P 1 19 mrs Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski
U 2 20 mrs Prepodobni Jevtimije Veliki
S 3 21 voda Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit
Č 4 22 mrs Sveti apostol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije
P 5 23 voda Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski
S 6 24 mrs Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila
N 7 25 mrs Nedelja 35. po Duhovima
Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije
Sedmica 36. po Duhovima
P 8 26 mrs Prepodobni Ksenofont i Marija
U 9 27 mrs Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta
S 10 28 voda Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin
Č 11 29 mrs Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca
P 12 30 riba Sveta Tri Jerarha
S 13 31 mrs Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja)
N 14 1 mrs SLAVA Nedelja 36. po Duhovima
FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun
Sedmica o mitaru i fariseju
P 15 2 mrs SLAVA Sretenje Gospodnje
U 16 3 mrs SLAVA Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski
S 17 4 voda Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj
Č 18 5 mrs Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt
P 19 6 voda Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja)
S 20 7 mrs Sveti Partenije Lampsakijski
N 21 8 mrs Nedelja o mitaru i fariseju
Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski
Sedmica o bludnom sinu
Tokom cele sedmice o bludnom sinu se ne posti
P 22 9 mrs Sveti mučenik Nikifor
U 23 10 mrs Sveti sveštenomučenik Haralampije
S 24 11 mrs Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac
Č 25 12 mrs Sveti Meletije Antiohijski
P 26 13 mrs Sveti Simeon Mirotočivi
S 27 14 mrs Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski
N 28 15 mrs Nedelja o bludnom sinu
Sveti apostol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak

Pravoslavni kalendar – Mart 2021

P 1 16 mrs Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika
U 2 17 mrs Sveti velikomučenik Teodor Tiron
S 3 18 voda Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski
Č 4 19 mrs Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfijam
P 5 20 voda Sveti Lav Katanski
S 6 21 mrs Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije – Zadušnice zimske
N 7 22 mrs Nedelja mesopusna
Sveti mučenici u Evgeniji (☞ Mesne poklade)
Sedmica siropusna
Ovo je poslednja pripremna sedmica za Veliki časni post. U njoj jedemo jaja i mlečne proizvode.
P 8 23 b.mrs Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski
U 9 24 b.mrs Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja
S 10 25 b.mrs Sveti Tarasije Carigradski
Č 11 26 b.mrs Sveti Porfirije episkop Gaski
P 12 27 b.mrs Prepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej
S 13 28 b.mrs Prepodobni Vasilije Ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan
N 14 1 b.mrs Nedelja siropusna
MART – Sveta prepodobnomučenica Evdokija (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka)
Sedmica prva posta – Čista – Pravoslavlja
P 15 2 uzdr. Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski
U 16 3 uzdr. Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk
S 17 4 uzdr. Prepodobni Gerasim Jordanski
Č 18 5 voda Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko
P 19 6 voda Sveta 42 mučenika Amorejska
S 20 7 ulje Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih – Teodorova subota
N 21 8 ulje Nedelja prva posta – Čista – Pravoslavlja
Sveti Teofilakt Ispovednik
Sedmica druga posta – Pačista
P 22 9 ulje SLAVA Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci
U 23 10 voda Sveti mučenik Kodrat Korintski
S 24 11 voda Sveti Sofronije Jerusalimski
Č 25 12 voda Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov
P 26 13 voda Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog
S 27 14 ulje Prepodobni Benedikt Nursijski
N 28 15 ulje Nedelja druga posta – Pačista
Sveti mučenik Agapije i drugi s njim
Sedmica treća posta – Krstopoklona
P 29 16 voda Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin
U 30 17 voda Sveti Aleksije, Čovek Božiji
S 31 18 voda Sveti Kiril Jerusalimski

Pravoslavni kalendar – April 2021

Č 1 19 voda Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski
P 2 20 voda Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog
S 3 21 ulje Prepodobni Jakov Ispovednik
N 4 22 ulje Nedelja treća posta – Krstopoklona
Sveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski
Sedmica četvrta posta – Sredoposna
P 5 23 voda Prepodobnomučenik Nikor i drugi
U 6 24 voda Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)
S 7 25 riba Blagovesti
Č 8 26 voda Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti)
P 9 27 voda Sveta mučenica Matrona Solunska
S 10 28 ulje Prepodobni Ilarion Ispovednik
N 11 29 ulje Nedelja četvrta posta – Sredoposna
Prepodobni Marko Aretuski
Sedmica peta posta – Gluvna
P 12 30 voda Prepodobni Jovan Lestvičnik
U 13 31 voda Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski
S 14 1 voda APRIL – Prepodobna Marija Egipćanka (Prvo bdenije)
Č 15 2 voda Prepodobni Tit Čudotvorac
P 16 3 voda Prepodobni Nikita Ispovednik (Drugo bdenije)
S 17 4 ulje Prepodobni Josif Himnograf
N 18 5 ulje Nedelja peta posta – Gluvna
Sveti mučenici Agapod i Teodul
Sedmica šesta posta – Cvetna
P 19 6 voda Sveti Evtihije Carigradski
U 20 7 voda Prepodobni Georgije Mitilenski
S 21 8 voda Sveti apostol Irodion, Agav, Ruf i drugi
Č 22 9 voda Sveti mučenik Evpsihije
P 23 10 voda Sveti mučenik Terentije
S 24 11 ulje Sveti sveštenomučenik Antipa – Lazareva subota (Vrbica)
N 25 12 riba Nedelja šesta posta – Cvetna
Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti
Stradalna sedmica i Vaskrs
P 26 13 voda Sveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski
U 27 14 voda Sveti Martin Ispovednik
S 28 15 voda Sveti apostoli Aristarh, Pud i Trofim
Č 29 16 ulje Veliki četvrtak (Veliko bdenije)
P 30 17 uzdr. Veliki petak

pravoslavni-kalendar-2021
pravoslavni-kalendar-2021

Pravoslavni kalendar – Maj 2021

S 1 18 voda Velika subota
N 2 19 mrs Stradalna sedmica i Vaskrs
V a s k r s – Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista
Sedmica prva – Svetla
P 3 20 mrs Vaskrsni ponedeljak
U 4 21 mrs Vaskrsni utorak
S 5 22 mrs Prepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštmučenik Platon Banjalučki
Č 6 23 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan
P 7 24 mrs Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sveti sveštenomučenik Branko (Istočni petak)
S 8 25 mrs SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan
N 9 26 mrs Nedelja prva – Tomina
Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski
Sedmica druga – Mironosica
P 10 27 mrs Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru (Pobusani ponedeljak)
U 11 28 mrs Sveti apostoli Jason i Sosipatr
S 12 29 ulje SLAVA Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac
Č 13 30 mrs Sveti apostol Jakov Zevedejev
P 14 1 ulje SLAVA MAJ – Sveti prorok Jeremija
S 15 2 mrs Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail
N 16 3 mrs Nedelja druga – Mironosica
Sveti mučenici Timotej i Mavra
Sedmica treća – Raslabljenog
P 17 4 mrs Sveta mučenica Pelagija Tarsijska
U 18 5 mrs Sveta velikomučenica Irina
S 19 6 voda Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog
Č 20 7 mrs Pojava časnog Krsta u Jerusalimu
P 21 8 ulje SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
S 22 9 mrs SLAVA Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice
N 23 10 mrs Nedelja treća – Raslabljenog
Sveti apostol Simon Zilot; Prepodobna Isidora
Sedmica četvrta – Samarjanke
P 24 11 mrs SLAVA Sveti Kirilo i Metodije
U 25 12 mrs Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski; Sveti Nikodim Srpski
S 26 13 voda Sveta mučenica Glikerija (Prepolovljenje)
Č 27 14 mrs Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim
P 28 15 voda Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije
S 29 16 mrs Prepodobni Todor; Sveptenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički; Pećka ikona Presvete Bogorodice
N 30 17 mrs Nedelja četvrta – Samarjanke
Sveti apostol Andronik i Junija
Sedmica peta – Slepoga
P 31 18 mrs Sveti mučenik Tedor Ankirski

Pravoslavni kalendar – Jun 2021

U 1 19 mrs Sveti sveštenomučenik Patrikije
S 2 20 voda Sveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski (Odanije Prepolovljenja)
Č 3 21 mrs SLAVA Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska
P 4 22 voda Sveti mučenik Jovan Vladidmir, knez srpski
S 5 23 mrs Prepodobni Mihailo Ispovednik
N 6 24 mrs Nedelja peta – Slepoga
Prepodobni Simeon Divnogorac
Sedmica šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
P 7 25 mrs Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja
U 8 26 mrs Sveti apostoli Karp i Alfej
S 9 27 voda Sveti sveštenomučenik Terapont (Odanije Vaskrsa)
Č 10 28 mrs Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan
P 11 29 voda Prepodobnomučenica Teodosija Tirska
S 12 30 mrs Prepodobni Isakije Dalmatinski
N 13 31 mrs Nedelja šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije
Sedmica Pedesetnice
P 14 1 mrs JUN – Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski
U 15 2 mrs Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski
S 16 3 voda Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim
Č 17 4 mrs Svete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić)
P 18 5 voda Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški (Odanije Vaznesenja)
S 19 6 mrs Prepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi – Zadušnice letnje (duhovske)
N 20 7 mrs Nedelja Pedesetnice
Silazak Svetog Duha na apostole – Pedesetnica – Trojice
Sedmica 1. po Duhovima – Svih Svetih
P 21 8 mrs Duhovski ponedeljak
U 22 9 mrs Duhovski utorak
S 23 10 mrs Sveti sveštenomučenik Timotej Bruski
Č 24 11 mrs Sveti apostoli Vartolomej i Varnava; Praznovanje ikone Dostojno jest
P 25 12 mrs Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski
S 26 13 mrs Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski (Odanije Pedesetnice)
N 27 14 mrs Nedelja 1. po Duhovima – Svih Svetih
Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski (Petrovske poklade)
Sedmica 2. po Duhovima
P 28 15 riba SLAVA Sveti prorok Amos; Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan (Početak Petrovskog posta)
U 29 16 riba Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac
S 30 17 voda Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail

Pravoslavni kalendar – Jul 2021

Č 1 18 riba Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul
P 2 19 voda Sveti apostol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski
S 3 20 riba Sveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski
N 4 21 riba Nedelja 2. po Duhovima
Sveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska
Sedmica 3. po Duhovima
P 5 22 riba Sveti svštenomučenik Jevsevije
U 6 23 riba Sveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje
S 7 24 ulje SLAVA Rođenje svetog Jovana Preteče – Ivanjdan
Č 8 25 riba Sveta prepodobnomučenica Fevronija
P 9 26 voda Prepodobni David Solunski
S 10 27 riba Prepodobni Sampson Stranoprimac
N 11 28 ulje Nedelja 3. po Duhovima
Prenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski
Sedmica 4. po Duhovima
P 12 29 mrs SLAVA Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan
U 13 30 mrs Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan
S 14 1 ulje JUL – Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan
Č 15 2 mrs Polaganje rize Presvete Bogorodice
P 16 3 voda Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije
S 17 4 mrs Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački
N 18 5 mrs Nedelja 4. po Duhovima
Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki
Sedmica 5. po Duhovima
P 19 6 mrs Prepodobni Sisoje Veliki
U 20 7 mrs Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja
S 21 8 ulje SLAVA Sveti velikomučenik Prokopije
Č 22 9 mrs Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski
P 23 10 voda Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski
S 24 11 mrs Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga
N 25 12 mrs Nedelja 5. po Duhovima
Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice
Sedmica 6. po Duhovima
P 26 13 mrs SLAVA Sabor svetog arhangela Gavrila
U 27 14 mrs Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim
S 28 15 ulje Sveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski
Č 29 16 mrs Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija
P 30 17 ulje SLAVA Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija
S 31 18 mrs Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint

Pravoslavni kalendar – Avgust 2021

N 1 19 mrs Nedelja 6. po Duhovima
Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević)
Sedmica 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
P 2 20 mrs SLAVA Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski; Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i sv. Flavijan patrijarh Antiohijski
U 3 21 mrs Sveti prorok Jezekilj
S 4 22 ulje SLAVA Sveta Marija Magdalina – Blaga Marija
Č 5 23 mrs Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima; Sveštenomučenik Apolinarije;
P 6 24 voda Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački
S 7 25 mrs Uspenije svete Ane
N 8 26 mrs SLAVA Nedelja 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
Prepodobnomučenica Paraskeva Trnova; Sveti Sava Treći Srpski; Svetštenomučenik Ermoalj; Prepodobni Mojsej Ugrin
Sedmica 8. po Duhovima.
P 9 27 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski; Blaženi Nikolaj i Teodor; Prepodobna Antusa; Sto pedeset i tri mučenika
U 10 28 mrs Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen
S 11 29 voda Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima
Č 12 30 mrs Prepodobna mati Angelina Srpska
P 13 31 voda Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade)
S 14 1 ulje AVGUST – Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak posta)
N 15 2 ulje Nedelja 8. po Duhovima.
Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana
Sedmica 9. po Duhovima.
P 16 3 voda Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust
U 17 4 voda Svetih sedam mučenika u Efesu
S 18 5 voda Sveti sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja)
Č 19 6 riba Preobraženje Gospodnje
P 20 7 voda Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or
S 21 8 ulje Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski
N 22 9 ulje Nedelja 9. po Duhovima.
Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije
Sedmica 10. po Duhovima.
P 23 10 voda Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije
U 24 11 voda Sveti mučenik i arhiđakon Evplo
S 25 12 voda Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima
Č 26 13 voda Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja)
P 27 14 voda Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija)
S 28 15 mrs SLAVA Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina
N 29 16 mrs Nedelja 10. po Duhovima.
Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski; Sveti mučenik Diomid; Prepodobni Joakim Osogovski; Sveti mučenik Stamat
Sedmica 11. po Duhovima.
P 30 17 mrs Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron
U 31 18 mrs Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

Pravoslavni kalendar – Septembar 2021

S 1 19 voda Sveti mučenik Andrej Stratilat
Č 2 20 mrs Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski
P 3 21 voda Sveti apostol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački
S 4 22 mrs Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki
N 5 23 mrs Nedelja 11. po Duhovima.
Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)
Sedmica 12. po Duhovima.
P 6 24 mrs Sveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira
U 7 25 mrs Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit
S 8 26 ulje Sveti mučenici Adrijan i Natalija
Č 9 27 mrs Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja
P 10 28 voda Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki
S 11 29 ulje SLAVA Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja
N 12 30 mrs Nedelja 12. po Duhovima.
Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije
Sedmica 13. po Duhovima
P 13 31 mrs Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački
U 14 1 mrs SEPTEMBAR – Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik
S 15 2 voda Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik
Č 16 3 mrs Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski
P 17 4 voda Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski
S 18 5 mrs Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta
N 19 6 mrs Nedelja 13. po Duhovima
Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije
Sedmica 14. po Duhovima – pred Vozdviženje
P 20 7 mrs Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)
U 21 8 mrs Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina
S 22 9 ulje SLAVA Sveti pravednici Joakim i Ana
Č 23 10 mrs Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora
P 24 11 voda Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German
S 25 12 mrs Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)
N 26 13 mrs Nedelja 14. po Duhovima – pred Vozdviženje
Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)
Sedmica 15. po Duhovima – po Vozdviženju
P 27 14 suho. Vozdviženje časnog Krsta – Krstovdan
U 28 15 mrs Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski
S 29 16 voda Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija
Č 30 17 mrs Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

Pravoslavni kalendar – Oktobar 2021

P 1 18 voda Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna
S 2 19 mrs Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont
N 3 20 mrs Nedelja 15. po Duhovima – po Vozdviženju
Sveti velikomučenik Jevstatije
Sedmica 16. po Duhovima
P 4 21 mrs Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja)
U 5 22 mrs Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona
S 6 23 ulje SLAVA Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja
Č 7 24 mrs Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski
P 8 25 voda Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki
S 9 26 mrs Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov – Zadušnice miholjske
N 10 27 mrs Nedelja 16. po Duhovima
Sveti mučenik Kalistrat
Sedmica 17. po Duhovima
P 11 28 mrs Prepodobni Hariton Ispovednik
U 12 29 mrs SLAVA Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan
S 13 30 voda Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski
Č 14 1 mrs SLAVA OKTOBAR – Pokrov Presvete Bogorodice
P 15 2 voda Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej
S 16 3 mrs Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit
N 17 4 mrs Nedelja 17. po Duhovima
Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)
Sedmica 18. po Duhovima
P 18 5 mrs Sveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije
U 19 6 mrs SLAVA Sveti apostol Toma – Tomindan
S 20 7 ulje SLAVA Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan
Č 21 8 mrs Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa
P 22 9 voda Sveti apostol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi)
S 23 10 mrs Sveti mučenici Evlampije i Evlampija
N 24 11 mrs Nedelja 18. po Duhovima
Sveti apostol Filip; Sveti Teofan Načertani
Sedmica 19. po Duhovima
P 25 12 mrs Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik
U 26 13 mrs Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska; Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska
S 27 14 ulje SLAVA Prepodobna mati Paraskeva – Sveta Petka
Č 28 15 mrs Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije
P 29 16 voda Sveti mučenik Longin Sotnik
S 30 17 mrs Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski
N 31 18 mrs SLAVA Nedelja 19. po Duhovima
Sveti apostol i jevanđelist Luka; Sveti Petar Cetinjski

crkveni-kalendar-za-2021-godinu
crkveni-kalendar-za-2021-godinu

Pravoslavni kalendar – Novembar 2021

P 1 19 mrs SLAVA Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski
U 2 20 mrs Sveti velikomučenik Artemije
S 3 21 voda Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik
Č 4 22 mrs Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski
P 5 23 voda Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski
S 6 24 mrs Sveti velikomučenik Areta – Zadušnice jesenje (mitrovske)
N 7 25 mrs Nedelja 20. po Duhovima – Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
Sveti mučenici Markijan i Martirije
Sedmica 21. po Duhovima
P 8 26 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan
U 9 27 mrs Sveti mučenik Nestor
S 10 28 voda Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski
Č 11 29 mrs SLAVA Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka
P 12 30 voda Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik
S 13 31 mrs Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima
N 14 1 mrs SLAVA Nedelja 21. po Duhovima
NOVEMBAR – Sveti Kozma i Damjan – Vračevi
Sedmica 22. po Duhovima
P 15 2 mrs Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima
U 16 3 mrs SLAVA Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic
S 17 4 voda Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar
Č 18 5 mrs Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima
P 19 6 voda Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski
S 20 7 mrs Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar
N 21 8 mrs SLAVA Nedelja 22. po Duhovima
Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan
Sedmica 23. po Duhovima
P 22 9 mrs Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski
U 23 10 mrs Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima
S 24 11 voda SLAVA Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan
Č 25 12 mrs SLAVA Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski
P 26 13 voda SLAVA Sveti Jovan Zlatousti
S 27 14 mrs (Božićne poklade)
N 28 15 riba Nedelja 23. po Duhovima
Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak posta)
Sedmica 24. po Duhovima
P 29 16 ulje SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Matej
U 30 17 ulje Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski

Pravoslavni kalendar – Decembar 2021

S 1 18 voda Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok
Č 2 19 ulje Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf
P 3 20 voda Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)
S 4 21 riba SLAVA Vavedenje Presvete Bogorodice
N 5 22 riba Nedelja 24. po Duhovima
Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija
Sedmica 25. po Duhovima
P 6 23 ulje Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski
U 7 24 ulje Sveta velikomučenica Ekaterina
S 8 25 ulje Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)
Č 9 26 ulje SLAVA Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija
P 10 27 voda Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski
S 11 28 riba Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo
N 12 29 riba Nedelja 25. po Duhovima
Sveti mučenici Paramon i Filumen
Sedmica 26. po Duhovima
P 13 30 ulje SLAVA Sveti apostol Andrej Prvozvani
U 14 1 ulje DECEMBAR – Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi
S 15 2 voda Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički
Č 16 3 ulje Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi
P 17 4 ulje Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin
S 18 5 riba Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski
N 19 6 riba SLAVA Nedelja 26. po Duhovima
Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan – Detinjci
Sedmica 27. po Duhovima – Svetih Praotaca
P 20 7 ulje Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački
U 21 8 ulje Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima
S 22 9 ulje Začeće Svete Ane
Č 23 10 ulje Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski
P 24 11 voda Prepodobni Danilo Stolpnik
S 25 12 riba Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski
N 26 13 riba Nedelja 27. po Duhovima – Svetih Praotaca
Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski – Materice
Sedmica 28. po Duhovima – Svetih Otaca
P 27 14 ulje Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima
U 28 15 ulje Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle
S 29 16 voda Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica
Č 30 17 ulje Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije
P 31 18 voda Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi

Pogledajte i  – Kako se obući za manastir

Napiši komentar

Unesite svoj komentar!
Ovde unesite svoje ime