Srbija je ove godine po prvi put učestvovala u velikom svetskom “Wiki Loves Monuments” foto-konkursu, u Srbiji organizovanom od strane Vikimedije Srbije. Tokom meseca septembra učesnici su slali svoje autorske fotografije nepokretnih kulturnih dobara Srbije pod Creative Commons slobodnom licencom na Vikimedijinu multimedijalnu ostavu.

Stručni žiri u kome su bili Dragoljub Zamurović, Goran Malić i Miloš Jurišić, odabrao je petnaest najboljih autorskih fotografija, od kojih se prvih deset plasiralo u dalji krug globalnog konkursa na kom će takmičiti sa finalistima ostalih svetskih zemalja učesnica. Na izložbi pobedničkih fotografija organizovanoj 20. novembra u Beogradu, u saradnji sa Kulturnim centrom “Nea Pangea”, zvanično su proglašeni dobitnici prva tri mesta i dodeljene nagrade. Prvo mesto je pripalo Pavlu Marjanoviću za fotografiju “Crkva Sv. Apostola Petra i Pavla kod Novog Pazara”. Na drugom se našao Aleksandar Miškov sa prikazom “Podzemlja Petrovaradinske tvrđave”, dok je treće mesto osvojio “Reljef na spomeniku Knezu Mihajlu u Beogradu” Miloša Stošića.

Predsednik Vikimedije Srbije, Goran Obradović, izjavio je: „Znаčај Wiki Loves Monuments tаkmičenjа јe trostruk. Stotine hiljаdа vrlo kvаlitetnih fotogrаfiја kulturnih dobаrа bivа obјаvljeno pod slobodnom licencom, što otvаrа mogućnost zа njihovo nesmetаno korišćenje kаko nа Vikimediјinim proјektimа tаko i u druge svrhe. Ljudi se upoznајu sа principimа slobodnih licenci i njihovim znаčајem, i Vikimediјini proјekti dobiјајu broјne nove sаrаdnike koјi nаstаvljајu dа rаzviјајu i šire slobodno znаnje“.

Najbolji podatak koji govori o značaju i veličini ovog takmičenja jeste da je na konkurs na svetskom nivou pristiglo preko 350.000 fotografija iz 33 zemlje sveta, čineći ga najvećim svetskim foto-konkursom svih vremena. Zanimljiv podatak je da je još prošlogodišnje takmičenje, u kom je učestvovalo 18 zemalja Evrope sa preko 167.000 fotografija, ostvarilo tehničke uslove za ulazak u Ginisovu knjigu rekorda, kao najveći svetski foto-konkurs do sada, a procedura je već uveliko u toku. S obzirom da je ove godine oboren sopstveni rekord, postupak za ulazak u Ginisovu knjigu rekorda biće pokrenut još jednom. Srbija je ovom projektu doprinela sa skoro 3.800 fotografija i našla se na 22. mestu po broju poslatih fotografija.