Posle novih terorističkih napada u Francuskoj ovog meseca za vikend se dogodilo još nekoliko i u Nemačkoj. Tačnije četiri nasilna incidenta u Nemačkoj u poslednja četiri dana.

A novi podaci obaveštajnih službi ukazuju da situacija nije baš dobra.

Zajedničko za sve ove napade je da su njihovi počinioci mentalno bolesni i da su imali malo ili ni malo direktnih veza sa ekstremističkim grupama, kažu zvaničnici za britansku agenciju Rojters.

Stvar je u tome da su bezbednosne strukture fokusirane na zavere ekstremističkih grupa sa poznatim ideologijama, recimo kao što je “Islamska država”.

U nekim zemljama čak i postoje zakoni koji ograničavaju špijuniranje pojedinaca ako nije dokazana njihova povezanost sa stranim terorističkim grupama. Što u velikoj meri otežava borbu protiv ekstremizma.

Dodatni problem je što postojeći sistemi prikupljanja obaveštajnih podataka o ekstremistima nisu napravljeni tako da identifikuju pojedince sa istorijom mentalnih obolenja koji dolaze u kontakt sa ljudima ili propagandom koja ih može podstaći na nasilje, rekli su zvaničnici.

A upravo mentalno bolesni pojedinci su krivi za seriju poslednjih napada u Evropi.

Francuski istražitelji tako su uhapsili pet navodnih saučesnika u napadu u Nici, ali nisu našli dokaze da su terorom upravljali strani ekstremisti.

Stručnjaci ipak kažu da su napadači pokazivali znakove očiglednih mentalnih poremećaja i ekstremne stavove pre nego što su izvršili napade.

“Kada neko ko ima problema sa mentalnim zdravljem pukne, obično postoji neki spoljašnji podsticaj za to. Ali identifikovanje onih koji bi mogli da počine takve napade i sprečavanje napada uvek će biti jako teško”, rekao je Pol Pilar, bivši analitičar CIA-e.

Organizovane terorističke grupe dovoljno je teško pratiti i zaustaviti, ali samoradikalizovani pojedinci sa istorijom mentalnog oboljenja predstavljaju potpuno novu vrstu terora, smatrai i prvi čovek CIA-e Majkl Hejden.

“Gotovo da mogu reći da sam i ja prestravljen. Ovaj fenomen, kako ga ja vidim, omogućuje osobama sa istinskim problemima, onima koji su stvarno opasni, da potraže razlog koji daje smisao njihovoj otuđenosti”, istakao je Hejden.