Noć je, u krevetu ste sa partnerom, on želi da se privije uz vas, ali onda oseti vaše ledene ruke i noge i eto barijere. Ako ste žena a od detinjstva imate hladne ruke i noge, to ste pripisali lošoj cirkulaciji. Nikakva količina vunenih čarapa, toplih kupki i slično, ne može da pomogne. Jedino vreme kada su ruke i noge tople jeste ujutru kada ustanete. Ali znajte da hladne ruke i noge prirodan proces koji održava vaše vitalne organe toplim.
 
Problem je što se, ako ste žena, ovo dešava mnogo lakše i intenzivnije – osećate hladnoću više, a za sve to zaslužni su hormoni! Termo- receptorske ćelije, koje se nalaze manje od milimetra ispod površine kožem jesu ono što izaziva promenu temperature. U normalnim okolnostima, prijatna temperatura održava se zahvaljujući pumpanju krvi kroz kapilare koji omogućavaju mikrocirkulaciju.
 
Ali kada termo-receptori detektuju hladnoću, oni reaguju tako što izazivaju da se kapilari ugase, preusmeravajući tok krvi na srce, pluća i druge unutrašnje organe. Ovaj prices se naziva vazokonstrikcija. Tada su ruke, lice i stopala najhladniji jer ih organizam “žrtvuje” da zagreje unutrašnje organe.
 
Međutim, kod nekih osoba, najviše kod žena, ovaj proces može da ide i dalje, uzrokujući da se krvni sudovi ugase čak i pri minimalnoj količini hladnoće. Za ovo su delom zaslužni hormoni. Ženski hormon estrogen reguliše periferne krvne sudove, a visok nivo ovog hormona čini ih osetljivijim na temperaturu. Kao rezultat, temperatura će varirati kod žena tokom menstrualnog ciklusa kako se nivo estrogena diže i opada.
 
Ovaj mehanizam takođe omogućava trudnicama da se beba zaštiti od hladnoće, ali uzrok je i dalje nepoznat. Tu je i činjenica da žene imaju 10% više sala u telu od muškaraca. Što više sala imate, više štitite unutrašnje organe, ali to znači i da sprečavate toplotu da stigne do kože. A deblji ljudi imaju nižu telesnu temperaturu. To objašnjava zašto žene imaju pet puta više šansi za Rejnaudov sindrom koji karakterišu ekstremno hladne ruke i stopala koja su izložena hladnoći, ili čak samo zato što ste dodirnuli nešto hladno. Iako je uzrok ovog sindroma nepoznat, zna se da je nasledan. Može da se javi i zbog auto-imunih bolesti poput artritisa ili lupusa. Nikotin i anksioznost takođe mogu da utiču na lošu i usporenu cirkulaciju.
 
Kako možete da poboljšate cirkulaciju? Stručnjaci su jednoglasni: lagane vežbe. Tako se vraća dotok krvi u mišiće i kožu. Nažalost, efekti su kratkotrajni nakon prestanka vežbi. Uvek možete da utešite dragu osobu onom starom: “Hladne ruke – toplo srce”. 
 
Photo: Flickr