Bebe koje provode vreme sa psima imaju manje ušnih i respiratornih infekcija od onih koje nemaju ljubimce u kući.

Istraživanje ne objašnjava tačno zašto je to tako, ali ako bebe provode bar deo dana sa ljubimcem u prvoj godini života, u kasnijim godinama će jači imunitet.

Mačke takođe imaju uticaj i štite bebu, iako je sada efekat proučavan isključivo sa psima.

Istraživanje je rađeno sa 397 dece u Finskoj čiji su roditelji vodili dnevnik svake nedelje i upisivali u kakvom je stanju zdravlje deteta tokom prve godine života, od devete do 52 nedelje života.

Sve u svemu, bebe koje imaju kuce će imati 30 % manje šansi da “zarade” infekcije respiratornih sistema – što uključuje kašljanje, rinitis i druge bolesti, a oko polovina je smanjila mogućnost ušnih infekcija.

Ako deca imaju kontakt sa psima kod kuće, ona će biti znatno zdravija, pokazuje studija koju su vodili stručnjaci na univerzitetskoj bolnici u Finskoj.

Najviše zaštite dobila su deca koja su imala psa u blizini šest sati dnevno, u poređenju sa decom koja nisu imala psa ili je pas bio napolju.

Razlike su značajne i kada se ne gledaju ostali faktori: dojenje, roditelji pušači ili astmatičari.

Takođe, deca koja su se razbolela, a živela su sa psom pila su manje antibiotika tokom terapije i infekcija bi kraće trajala.

Ranije studije su bile oprečne, pa su neke dokazivale da ljubimci ne donose nikakav boljitak deci, dok su druge dokazivale uticaj ljubimaca na smanjenje prehlada i stomačnih infekcija.

Ova studija se razlikuje od ranijih jer uključuje samo decu u prvoj godini života, ali ne i stariju.