Lek za ćelavost će biti na tržištu možda za već dve godine, uz dogovor naučnika i farmaceutske industrije.

 
Naučnici sa Univerziteta u Pensilvaniji veruju da su otkrili glavni uzrok ćelavosti, enzim koji „gasi“ folikule dlaka na glavi.
 
Dugo se čekalo na revolucionarni lek iako su proteini koji usporavaju ovaj protein već dostupni na tržištu jer se koriste za lečenje astme i alergija. Dr Kotsarelis i njegov tim sa Univerziteta u Pensilvaniji su otkrili da enzim Prostaglandin D2 (PGD2)  sprečava da se folikuli kose razviju do kraja.
 
Veza između gena i ćelavosti je dugo razmatrana kao uzrok, ali genetika ipak nije odgovorna za gubitak kose, ali je zato nivo PDG2 tri puta veća na delovima gde kosa opada, a on sprečava sazrevanje folikula. 
 
Blokiranje ovog enzima u vidu losiona na glavi bi moglo zauvek da izleči ćelavost, ipak naučnici nisu sigurni da li bi lek samo samo sprečio dalje opadanje kose ili bi pomogao rastu nove kose.
 
Testovi u laboratoriji pokazuju da bi se tretman mogao primeniti i kod žena koje gube kosu, što je još ozbiljnije nego kod muškaraca, ali ne tako retko kao što ljudi misle.
 
Oko 40% žena gubi kosu kao rezultat hormonskih promena tokom menopauze, a kod muškaraca je ovaj broj znatno veći.
 
Do pedesete godine skoro polovina svih muškaraca ima neku vrstu ćelavosti, a taj broj dolazi na 70% oko sedamdesete godine.
 
Do sada jsu pokušaji za povratkom kose bili skupi i bolni. Nadogradnja je bolna i skupa, a uspeh je delimičan, dok su lekovi imali kontraindikacije.
 
Bloker testosterona Propecia može da uzrokuje impotenciju, a lek Amexidil koji povećava dotok krvi do folikula može čak da ubrza opadanje kose.
 
Takođe postoje tretmani prilikom kojih se uzimaju ćelije sala sa stomaka i stavljaju na glavu da bi ubrzali rast kose.
 
Photo: Flickr