Maratoni mogu biti loši za zdravlje, upozorili su naučnici nakon israživanja koje je pokazalo da 80 posto učesnika pretrpi neki vid oštećenja bubrega zbog dehidratacije.

Rezultate je objavio magazin American Journal of Kidney Diseases uoči maratona u Londonu za koji se pripremaju hiljade ljudi.

Ranija istraživanja su pokazala da učestvovanje u nesvakidašnje energičnim aktivnostima, kao što je vojna obuka, na višim temperaturama može da ošteti bubrege. Sad imamo i rezultate istraživanja o trčanju u maratonskim trkama. Tim istraživača pod vodstvom profesora Chiraga Parikha na Univerzitetu Yale istraživao je malu grupu učesnika na Hartford maratonu 2015. godine. Od takmičara su pre i posle maratona uzimali uzorke krvi i urina i analizirali nivo serumskog kreatinina, bubrežnih ćelija i proteina u urinu.

Otkrili su da je kod 82 posto trkača ustanovljena prva faza akutne povrede bubrega ubrzo posle trke. Reč je o stanju u kome bubrezi ne filtriraju toksine iz krvi.

“Bubreg na fizički napor tokom trčanja maratona odgovara kao da je povređen, slično onome što se dešava hospitalizovanim bolesnicima tokom medicinskih i hirurških komplikacija”, kazao je Parikh.

Istraživači su rekli da potencijalni uzroci oštećenja bubrega tokom maratona mogu da budu konstantan porast temperature, dehidratacija ili smanjen protok krvi u bubrezima.

“Moramo istražiti rezultate u ponovljenim napornim aktivnostima, posebno u toplim krajevima”, kazao je Parikh i dodao da je istraživanje pokazalo i promene na srcu povezane s trčanjem maratona.