Već neko vreme po internetu kruže poruke koje tvrde da je fluor stravičan otrov i nam ga podmeću multinacionlne korporacije. Ko zna zbog čega.

Pa da li je fluor zaista toliko opasan kao što neki tvrde?

Za početak trebalo bi da znate da je fluor trinaesti najčešći element u zemljinoj kori, često se nalazi u mineralima poput fluorita. U visokim koncetracijama ovaj element može da izazove određene zdravstvene probleme.

Praksa dodavanja fluora u vodu pojavila se četrdesetih godina u Americi kada je otkriveno da pomaže u zaštiti zuba. Kasnije se proširio po svetu, a dodaje se i u paste za zube već skoro 70 godina.

Evo kako radi. Zubna gleđ je napravljena od hydroxyapatite-a, što je izuzetno čvrst mineral. Ipak, on je prilično osetljiv na kiselu sredinu koju stvaraju bakterije u kombinaciji sa slatkom hranom.

Naravno, pljuvačka i pranje zuba će isprati ove bakterije i usporiti razgradnju gleđi. Ipak, malo po malo i na kraju ćete dobiti karijas od koga boluje čak 90 posto dece i praktično svi odrasli.

E vidite, fluor se odlično vezuje sa površinom vaših zuba i pruža zaštitu od kisele sredine.

A koliko je efikasan najbolje pokazuje podatak da je razlika u obolelim zubima čak 40 posto veća kod onih ljudi koji ga ne koriste u pastama za zube ili vodi.

Apsolutno jedini negativan efekat fluora i to u veoma velikim dozama može da bude razgradnja zubne gleđi, kaže doktorka Barbara Gooch i dodaje da nisu otkriveni drugi problemi.