Korišćenje elektronskih uređaja samo dva sata pred spavanje može da izazove probNeleme sa snom otkrili su naučnici.

 
Nova studija pokazuje da ekrani mogu da izazovu smanjenje melatonina koji kontroliše sat našeg organizma. Veruje se da su tinejdžeri najčešće „žrtve“ elektronskih uređaja.
 
Stufija pokazuje da dvočasovno izlaganje osvetljenim ekranima može da smanji lučenje melatonina za 22%.
 
Melatonin je hormon koji tokom noći u mraku proizvodi epifiza. To je poruka koja signalizira našem organizmu da je došlo noćno vreme. Izlaganje svetlu tokom noći, naročito kratkotalasnom, može da uspori ili čak zaustavi produkciju melatonina prekidajući san.
 
Ovo može da dovede do rizika od dijabetesa i gojaznosti, kao i da poveća rizik od ozbiljnijih bolesti, kao što je rak dojke i naravno javlja se nakon više godina, na primer kod radnika noćne smene.
 
Tokom istraživanja, 13 osoba je koristilo tablete za čitanje, igranje igrica i gledanje filmova. Povlačenje melatonina nakon 60 minuta bilo je slično onome nakon što se provedu sati na sunčevoj svetlosti bez bitnih razlika.
 
Preporučujemo da proizvođači zatamne ove uređaje tokom noći što je više moguće, da bi se sprečilo povlačenje melatonina i ograničilo vreme provedeno uz njih pred spavanje.
 
Da bi se proizvelo belo svetlo ovi uređaji moraju da emituju svetlo u kratkim talasima, što ih čini potencijalno opasnim za melatonin, pa se san remeti i skraćuje. Ovo je posebno zabrinjavajuće kod mladih i adolescenata koji  su već uveliko noćne ptice. 
 
Ispitanici su bili podeljeni u tri grupe. Prva grupa je gledala u tablet sa plavim naočarama (LED). One su bile vrlo snažne u potiskivanju melatonina. Druga grupa je posmatrala tablete kroz narandžaste naočare, koje mogu da filtriraju kratkotalasno emitovanje. Treća grupa nije nosila naočare. Svaki tablet bio je podešen na maksimalno osvetljen displej.
 
Da bi se izmerilo izlaganje svetlosti, svaki ispitanik je nosio uređaj poznat kao Dimesimetar u blizini oka. To je uređaj malog kalibra za merenje svetlosti i nivoa aktivnosti. Istraživači su zaključili da dužina izlaganja i razdaljina između oka i ekrana, koja određuje količinu svetlosti u pozadini oka utiče na nivo melatonina.