Masno tkivo može se pojaviti u svim uzrastima i dobima života i na svim mestima na telu. Masna tkiva možemo podeliti prema strukturi i ćelijama koje ih čine na lipome i aterome. Pacijenti ih obično napipaju kao kuglice ispod kože. Takodje, nastanak i razvoj masnog tkiva nije praćen bolom izuzev ako ne dodje do upale ateroma ili naglog rasta lipoma.

Veličina masnih tkiva je najčešće od 5 mm do nekoliko centimetara a broj promena koje mogu nastati je individualan. Kod nekih osoba postoji genetska uslovljenost i tada postoje multipli lipomi a njihov nastanak nije zavistan od nivoa holesterola i triglicerida u krvi niti od bilo kakvih dijeta.

Uklanjanje ateroma

Ateromi su dermalne ciste i sastoje se iz beličaste elastične kapsule u kojoj se vremenom sakuplja gust masni sadržaj. Takav sadržaj je proizvod lučenja lojnih žlezda i veoma često ima jako neprijatan miris. U zavisnosti od veličine, lokacije i stanja ateromi mogu se uklanjati na tri načina.

Uklanjanje ateroma ili masnog tkiva radiotalasima

Uklanjanje ateroma ili masnog tkiva radiotalasima se obavlja u lokalnoj anesteziji. Intervencija se sastoji iz otvaranja kapsule ateroma radiotalasima, uklanjanja iste sa kompletnim masnim sadržajem i koagulacijom ležista ateroma. Nakon izvedene intervencije nije potrebno previjanje. Higijena sapunom i vodom obavlja se nakon 24 sata od intervencije a na mestu gde je prethodno bio aterom ostaje manja krasta. Ožiljci nakon intervencije su minimalni. Na ovaj način moguće je ukloniti aterome prečnika do 7mm.

Hirurško uklanjanje ateroma ili masnog tkiva

Uklanjanje ateroma ili masnog tkiva hirurškim putem je najčešći način uklanjanja ateroma. Ova intervencija se obavlja u lokalnoj anesteziji. Hirurškim instrumentom se napravi tanka linija dužinom vrha ateroma. Posebnim instrumentima se oslobodi kapsula od okolnog tkiva tako da rez na koži ostane gotovo duplo manji od prvobitne veličine ateroma. Nakon toga se izvadi sadržaj i stave konci. Na mestu intervencije ostaje  sterilna gaza. Previjanje je nakon 24 časa od intervencije a kvašenje mesta intervencije je moguće nakon 48 sati. Konci se uklanjaju nakon 5 do 12 dana u zavisnosti od mesta intervencije.

Incizija ateroma

Incizija ateroma sa postavljanjem drena i svakodnevnim previjanjem kao i čišćenjem gnojnog sadržaja je metoda uklanjanja koja se primenjuje isključivo kod pacijenata kod kojih je upalni proces trajao tako dugo da se gnojni sadržaj proširio široko izvan prvobitne veličine ateroma. Ova intervencija obavlja se takodje u lokalnoj anesteziji ali vrlo često pacijent može osetiti neprijatnost zbog slabijeg dejstva anestetika. Najčešće se tokom previjanja i kiretaže sadržaja odstrani i kapsula. Retko je nakon smirivanja upale potrebno ponoviti hiruršku intervenciju kako bi se kapsula u potpunosti izvadila.

Samo sa potpunim odstranjivanjem kapsule ateroma nastaje potpuno izlečenje, odnosno na tom mestu se više ne može pojaviti masno tkivo. Aterome treba uklanjati čim se primete i dok su još uvek male veličine. Svako odlaganje dovodi do povećanja problema. Nije dobro pokušavati da se istisne sadržaj poput bubuljice jer to može dovesti do započinjanja bolnog upalnog procesa i hitne lekarske intervencije.

spec. dr Svetlana Đurišić, dermatolog

Saznajte još o masnom tkivu na stranici dermatološke ordinacije Dermatim.