Doktorka Svetlana Đurišić iz dermatološke ordinacije Dermatim kaže da joj je jasno da je nega kože lica i tela sastavni je deo naše svakodnevnice i da tinejdžerke nije moguće odvratiti od toga, piše Vice.

Ipak, kaže da im je potrebno pomoći da izaberu kvalitetnu i dermatološki ispitanu kozmetiku sa što manje štetnih ili iritirajucih supstanci. Ona upozorava da je šminku takođe neophodno detaljno uklanjati sa lica bez obzira koliko je kvalitetna.

– Koža kao najveći organ na telu izložena je svakodnevnim uticajima hemijskih supstanci koje se nalaze u različitim proizvodima za negu. Tokom dana nanosi se najmanje deset proizvoda različitih sastava – od šampona, regeneratora, sapuna, mleka za telo, laka za nokte, preko pudera, maskara, sjajeva, ruževa – objašnjava doktorka Đurišić.

– Svakodnevno nanošenje šminke može dovesti do zatvaranja pora i pojave bubuljica i kod osoba koje ih do tada nisu imale. Treba birati nekomedogene, hipoalergijske preparate i svakodnevno temeljno čistiti šminku. Tinejdžeri koji imaju akne nanose značajno veće količine podloge, pudera, tonera ili korektora. Kada se nanose u više slojeva ove susptance dodatno zapušavaju pore, vode intenzivnijem obliku akni, a nekada i oboljenjma poput perioralnog dermatita – upozorava ona.

Doktorka Đurišić na kraju ističe da treba ispratiti potrebu tinejdžera da im koža bude lepša, ali uz pravilno biranje kozmetičkih preparata i dermatološku terapiju. Ističe da kozmetika koju koriste osobe sa masnom kožom treba da bude bez ulja i na vodenoj bazi.

– Lice u pubertetu je preosetljivo. Rad lojnih žlezda postaje nešto izražajniji sa uticajem hormona. Vrlo su česte kontaktne alergije i različiti osipi pod uticajem šminke. Razvoj ekcema kapaka i usana direktno je vezan za kozmetiku koja se upotrebljava i zahteva svakodnevnu negu i isključivanje provocirajucih supstanci. Neophodno je sunđere i četke za lice redovno prati zbog lakog razvijanja bakterija – kaže ona.

Različiti kozmetički preparati mogu da utiču na kožu i telo ako se sa njihovom upotrebom krene pre puberteta ili u ranom pubertetu. Ona upozorava da postoji niz studija koje polemišu o tome u kojoj meri sve ove supstance imaju uticaj na opšte zdravlje.

– Njihov uticaj povezuje se sa pojavom prevremenog puberteta, različitih karcinoma, poremećaja menstruacija, neplodnosti. Parabeni i sodium laurit sulfat vezuju se za estrogenske receptore i potencijalno bi mogli dovesti do ozbiljnih hormonskih poremećaja – govori Svetlana.

Nažalost studije ispitivanja sigurnosti ovih hemikalija ne traju dovoljno dugo i ne podrazumevaju svakodnevno korišćenje više proizvoda i na većim površinama na telu. Mnoge dermatološke firme trude se da navedene supstance izbace iz upotrebe.

Zato pažljivo čitajte sastojke, svakodnevno čistite šminku i lice i nikada ne kupujte falsifikovanu kinesku šminku sa interneta.