Živeti zdrav život je jedan od glavnih faktora koji smanjuje rizik od raka.  
Iako je broj osoba obolelih od rak veći nego ikad, postoje strategije koje pomažu u lečenju i sprečavanju bolesti, pa je i broj izlečenih veći. Naučite kako da zaštitite sebe.


Faktori rizika
 
Bez obzira na to što je genetika veoma često važan faktor rizika, nad onim najbitnjim faktorima kontrolu imamo mi, uključujući lošu ishranu, nedovoljno vežbe, višak kilograma ili gojaznost, previše alkohola, pušenja i preterano izlaganje suncu. Što se tiče ishrane, određene namirnice su problematične, a neke štite od bolesti.
Ako jedete više od 500 grama crvenog mesa nedeljno rizikujete pojavu raka, a on se značajno povećava ukoliko jedete ugljenisano meso. Ukoliko zagori, meso stvara kancerogene materije, a ako jedete prerađivene poput slanine i kobasica takođe rizikujete rak.


Hrana koja štiti
 
Stotine studija dokazuju da je voće i povrće glavno kada se radi o smanjenju rizika od pojave raka. Vegetarijanci manje obolevaju od raka od mesoždera.
 
1. Luk – beli luk, crni luk, praziluk, vlašac sadrže ajoen, jedinjenje koje pomaže ubijanju ćelija raka.
 
2. Familija kupusa – brokoli, kupus, karfiol, keleraba i prokelj sadrže izotocijanite i indole koji pomažu jetri da detoksikuje kancerogene supstance.
 
3. Flavonoidi se nalaze u bobicama, grožđu i cvekli, a pomažu u iskorenjivanju slobodnih radikala, koji su inicijatori mnogih vrsta raka.
 
Voće i povrće je takođe izvor vlakana. Vlakna imaju nekoliko mehanizama koji snižavaju rizik od raka, naročito raka creva i dojke. Vlakna su potrebna korisnim bakterijama koje žive u crevu a koje proizvodne butansku (maslačku) kiselinu, antikancerogen sastojak. Ova kiselina takođe snižava pH do zdravog nivoa. Vlakna poboljšavaju varenje, i smanjuju vreme koje toksične materije provedu na zidu creva.
Druga hrana bogata vlaknima su mahinarke, cela zrna, semenke i orasi, lešnici, bademi itd.
 
Photo: Flickr