Sedenje je već povezivano sa oboljenjima kao što su dijabetes i gojaznost – a sada niva studija kaže da preterano sedenje može da izazove hroničnu upalu bubrega. Hronična upala bubrega je oboljenje koje onemogućava bubrege da efikasno čiste krv, što može da dovede do nagomilavanja štetnih sastojaka u organizmu i mogućeg otkazivanja bubrega. Poznati uzroci ovog oboljenja su visok krvni pritisak i dijabetes.

 
U najnovijem istraživanju učestvovalo je 5650 osoba između 40 i 75 godina, koje su dale podatke o tome koliko vremena provode sedeći i koliko vežbaju svakoga dana.
 
 Naučnici su otkrili da žene mogu da smanje rizik od pojave hronične bolesti bubrega ukoliko manje vremena u toku dana provedu na stolici – rizik se smanjio za više od 30%  kada su sedenje od 8 sati smanjile na 3 sata.
 
Muškarci takođe imaju benefit od više kretanja, ali rizik smanjuju za samo 15%. Ipak, muškarci su smanjili rizik za oboljevanje vežbanjem jer su aktivniji od žena. Ovo znači da fizička aktivnost, kao što je brzo hodanje, džoging može biti važnija za muškarce, dok je manje sedenja važnije za žene. Suviše vremena na stolici  može da bude i odgovorno za dijabetes, raka, poveću zadnjicu, povećava rizik od srčanog udara.
 
Photo: Flickr