Deca koja su popularna među vršnjacima u školi izrastaju u zdravije odrasle osobe, pokazalo je švedsko istraživanje. Mladi koji u detinjstvu imaju manje prijatelja i slabiji društveni status među vršnjacima imaju veće šanse za oboljenja od srčanih bolesti i dijabetesa kasnije u životu, a izloženi su i većem riziku od samoubistva i zavisnosti o alkoholu i drogama.

"Izloženost očekivanjima i sve što ide uz društveni status u školskom uzrastu imaju dugoročne učinke na detetov identitet, ponašanje i ambicije, kao i na izbore koje rade sami za sebe. To utiče i na zdravlje tokom celog života", kažu naučnici sa Univerziteta Stokholm.

1 KOMENTAR

  1. Ovo je verovatno istinito, ali verujem da ovde vazi ono pravilo: “s’ kime si, takav si”.

    Ukoliko osoba nije bila najpopularnije dete, pa se druzilo sa sebi istima, povucenijima i manje aktivnima, tako i nastavilo da zivi, onda to ima veze sa time cime se bavi u zivotu, da li ide na sport, da li ima partnera itd itd.

    Ukoliko dete nije “popularno”, a vecina dece nije i nista, kasnije u svom zivotu, ne uradi povodom toga, dakle samo se prepusti slucaju, da!
    Onda ce ostati manje fizicki i socijalno aktivni, sto ne uzrokuje manju mentalnu aktivnost, tako da ce mozda bas oni biti geniji koji ce promeniti svet…

Comments are closed.