Bakterije su svuda oko nas a neke mogu izazvati obziljne infekcije i zdravstvene probleme.

Gde ima najviše bakterija, pročitajte i onda se čuvajte.

Nakit

Rupice, končići, đinđuve, lančići na vašem nakitu, prstenju, ogrlicama, narukvicama su odlična mesta za bakterije. Svi znamo da se oni teško čiste, zapravo i ne čistimo ih uglavnom, već samo odložimo u kutijicu do nekog sledećeg puta. Ohrabrujuće je ako znamo da je srebro antimikrobno. Dakle, samo srebro i sigurica ste.

Jastuci

Jastuci su često izvor zaraze. U njima ima buđi, bakterija i grinja. A sve to izaziva alergije i druge tegobe. Jastuci su jedan od najvećih izvora infekcija u bolnicama i hotelima. Neka nam ne bude teško da strpamo jastuke u mašinu, operemo, osušimo i uživamo u čistoći.

Četkica za zube

Četkice za zube su sjajno mesto za razmnožavanje bakterija koje vole vlagu, podseća Charles Gerba, mikrobiolog sa Univerziteta u Arizoni. A čujte sad ovo, pri svakom puštanju vode u WC fekalne bakterije se rasprše po vazduhu u kupatilu. To znači, vaša četkica za zube je prekrivena mikrobima. Fuj i fuj i bljak. Menjajte četkicu što češće, najduže na svaka tri meseca. I još nešto, poklopac WC školjke spustite pre nego što povučete vodu.

Torbice

Eh, te ženske torbice. Tako često ih spuštaju gde stignu, na pod u restoranu, pozorištu, bioskopu, na poslu, vukljaju ih po javnom prevozu, spuštaju u čekaonicama kod lekara i zubara. U istraživanju ABC News i Univerziteta u Arizoni analizirano je 50 ženskih torbica. Rezultati nisu ohrabrujući, čak su zabrinjavajući. Dno ženskih torbica vrvi od bakterija, uključujući fekalne bakterije i one koje uzrokuju infekcije kože. Na samo jednoj torbi nađeno je 6,7 miliona bakterija. Zato, torbicu češće prebrišite antibakterijskim maramicama ili je operite.

Računari

Na nekim stonim računarima, pogotovo na tastaturi, pronađeno je više bakterija nego na WC šolji. Za računarom provedemo nekoliko sati i kuckamo po tastaturama iznad kojih se jede, kija i šta sve ne. Radni sto i računare redovno brišite antibakterijskim sredstvima.

Kuhinjski sunđeri

E, tek to su idealni predmeti za razmnožavanje bakterija. National Sanitation Foundation Univerziteta u Michiganu podsećaju da s vremena na vreme kuhinjski sunđer zagrejete u mikrotalasnoj rerni i tako uništite bakterije. Naravno, menjajte ga na svake dve nedelje.

Dirke na automatima, liftovima, semaforima

Charles Gerba i Kimberly-Clark Professional su uradili istraživanje i kao rezultat dobili sledeće analize, 41 posto bankomata, 40 posto automata za kupovinu karata za parkiranje i 35 posto automata sadrži opasan nivo bakterija. Velika količina bakterija nalazi se na kolicima u samoposlugama, na dirkama u autobusima ili liftovima.

Torbe za kupovinu

Svaki put nakon korišćenja višekratnih torbi za kupovinu operite ruke. Te torbe ne samo da sadrže ostatke hrane, već su rasadnici bakterija ukoliko u njima nosite patike za trening, cipele koje menjate na poslu,  znojave trenerke iz teretane, peškire sa plivanja. A kako ih samo tri posto ljudi pere u nekim slučajevima na tim torbama smo našli veće količine bakterije E.coli nego na nečijem donjem vešu, kaže Gerba.