Ovo morate znati. Neki kreveti, fotelje, madraci, kauči opasni su po zdravlje jer su prekriveni hemikalijama.

Dr Sarah Janssen američka naučnica iz Natural Resources Defense Councila kaže da se u novom istraživanju upozorava na štetne materije koje držimo u kući i ne znajući. 

Polibromirane difenil-etere (PBDE) se nalaze na tapaciranom nameštaju, tapisonima i odeći.

“Ovi toksini su vrlo rašireni a šteta koju čine je nepovratna”, rekla je Dr Janssen.

Ove hemikalije su štetne za štitnu žlezdu, mozak i posebno za bebe u majčinom stomaku.

Hemikalije kojima se prskaju madraci, tepisi, kauči, itisoni, čak i elektronika trebalo bi da spreče širenje i izbijanja požara, a zapravo štete našem organizmu.

Istraživači su ustanovili da su deca čije su majke tokom trudnoće imale najviši nivo PBDE, imala kognitivne poteškoće u petoj godini života i veći nivo hiperaktivnosti od druge do pete godine.

Pomenute hemikalije se povezuju i s neplodnošću kod muškaraca, kao i ranom pojavom puberteta kod devojčica i urođenim manama.

Stručnjaci savetuju da nameštaj ili predmete koji sadrže penu od polyurethanea zamenite onim koji su punjeni vunom, pamukom ili poliesterom.

Takođe, Dr Janssen savetuje kako da smanjite izlaganje otrovima u kući:

Često čistite usisavačem koristeći HEPA filter i mokru krpu, kojom ćete proći po površinama kako biste smanjili nakupljanje prašine po kući. HEPA filtar zarobljava fine čestice prašine koje mogu da izazovu astmu i simptome alergije.

Nemojte čistiti krpama ili predmetima koji prašinu raspršuju u vazduh. 

Često perite ruke, običnim sapunom i vodom, jer je prenos prašine s ruku u usta glavni način izlaganja toksinima.

Prekontrolišite tapacirani nameštaj koji sadrži penu i izbacite sve oštećene predmete koji imaju pocepanu navlaku a pena je izgubila oblik ili se komadići raspadaju.