Stručnjaci sve znaju, zato i jesu stručnjaci. Hajde da čujemo šta je to što ne bi valjalo da radimo posle jela.

Dremka

E, to neće moći. Ležeći položaj nije dobar za varenje, želudačni sokovi ne funkcionišu kada se ispružite na krevetić posle dobrog ručka. Slatki popodnevni predasi mogu da dovedu do želudačnih problema.

Cigarete

Nikako. Ova navika je mnogo štetnija nego što se može predpostaviti. Samo jedna cigareta nakon jela ima delovanje kao da ste zapalili deset. Sistem za varenje deluje na ceo organizam, a na kiseonik u krvi veže se nikotin.

Čaj

Batalite čaj posle ručka. Tein kao glavni sastojak čaja vezuje se za gvožđe i otežava njegovo varenje. Ovo je posebno važno za anemične osobe, koje imaju nedostatak gvožđa, pa stručnjaci kažu da čaj mogu da piju tek jedan sat posle jela.

Voće

Posle jela se ne jede voće. Ako ga jedemo odmah posle ručka ono se u telu zadrži zbog prethodno konzumirane hrane, pa istruli u želudcu i oslobađa gasove, odnosno otrove koji između ostalog utiču na stvaranje celulita. Voće se jede na prazan želudac, dva sata pre ili nakon jela.

Plivanje

Ne plivajte posle ručka. U ovom slučaju naše mame i bake su bile u pravu, a stručnjaci upozoravaju kako isto vredi i za tuširanje. Voda podstiče i pojačavu cirkulaciju u celom telu, ali nakon obroka krv odlazi u želudac a ne na mesta poput ruku i nogu gde bi nakon takvih naglih promena temperature trebala da bude. 

Vežbanje

Ma, tu su stručnjaci u pravu, ko bi još vežbao punog stomaka. Fizičke aktivnosti otežavaju sistemu za varenje da apsorbuje hranjive materije iz unesene hrane. Preporučljiva je tek veoma lagana i opuštena šetnja, ali nikako jači napori.

Kaiš

Čim se najedemo opustimo kaiš, kao da splasnemo od napornog dana i aktivnosti. Ako ste to do sada radili prestanite. Opuštanje kaiša nakon što smo se dobro najeli može dovesti do vezivanja creva i zastoja u varenju. Ima ovde još jedna caka, opuštanjem dolazimo u iskušenje da pojedemo mnogo više nego što bi trebalo. Pažnja molim, nema opuštanja, stop gojaznosti. Poješćemo manje nego što nam oči traže i bićemo dobro, umerenost je ono što nas čini zdravim, vitkim i lepim.