Biolozi Univerziteta u Kaliforniji kažu da su pronašli način da uspore proces starenja “daljinskom” aktivacijom gena.

Naučnici Instituta za molekularnu biologiju ovog instituta objavili su ovog meseca rad u kom se navodi da su uspeli da aktiviraju gen AMPK kod vinskih mušica, zahvaljujući čemu je njihov životni vek produžen za oko 30 odsto.

Ovaj tretman mogao bi u budućnosti da se koristi i za produžavanje ljudskog životnog veka i sprečavanja raznih bolesti stimulacijom tog gena kod određenih organa.

Studija je otkrila da AMPK u ćelijama nervnog sistema i organima za varenje dovodi do njihovog sporijeg starenja.

Povećavanjem aktivnosti AMPK naučnici su omogućili ćelijama da odbace “otpad”, koji inače dovodi do starenja ćelije i njenog oštećenja tokom procesa starenja.

Dejvid Voker s Univerziteta u Kaliforniji, jedan od autora ove studije, kaže: “Umesto da proučavamo bolesti izazvane starenjem, poput Parkinsonove, Atkinsonove, kancera, šloga, kardiovaskularnih oboljenja ponaosob, smatramo da ćemo moći da utičemo na proces starenja u celini i sprečimo sam nastanak tih oboljenja”.

Na sajtu Univerziteta piše da su vinske mušice korišćene u studiji jer naučnici već dobro poznaju gene ovih insekata i uspešno mogu da ih aktiviraju, prenosi B92. photo: steve jurvetson