Američki naučnici veruju da su pronašli način da „isključe“ dodatni hromozom koji izaziva Daunov sindrom. Istraživači na univerzitutu u Masačusetsu su uspeli da spreče ovo stanje na ljudskim ćelijama u laoboratoriji.

 
Oni veruju da ovo sjajno otkriće može da dovede do terapije za sindrom. Terapija genima je već korišćena za lečenje medicinskih tegoba koje se javljaju zbog određenog gena, ali ovo je prvi put da postoji mogućnost ukidanja čitavog hromozoma.
 
BBC javlja da ovo otkriće znači da je to moguće ali da ipak ostaje nekoliko godina istraživanja. Tim naučnika na univerzitetu je dodao gen pod nazivom XIST ćelijama sa Daunovim sindromom gajenim u laboratorijskim uslovima.
 
Ovaj gen je važan za prirodni razvoj ćelija jer gasi jedan od dva X hromozoma koji se nalaze u ženskim embrionima. Istraživači su otkrili da može da se koristi na isti način da ugasi i dodatnu kopiju 21. hromozoma koji se nalazi kod osoba sa Daunovim sindromom.
 
Vodeći istraživač, Dr Džin Lorense, rekla je za BBC da imaju nov način za proučavanje ćelijske osnove Daunovog sindroma koji može da pomogne pronalaženju lekova za Daunov sindrom.
 
Ovakva otkrića imaće ozbiljne rezultate za budući rad na terapijama i za ozbiljnu dobrobit za osobe sa Daunovim sindromom.
 
Daunov sindrom je genetski poremećaj koji nosi sa sobom teškoće pri učenju i karakteristične odlike fizičkog izgleda. Javlja se kao rezultat dodatnog 21. hromozoma. 
 
Nivo teškoća kod učenja varira od osobe do osobe sa ovim sindromom. Osobe sa Daunovim sindromom su često niže nego prosečna osoba, imaju oči sa nagibom ka gore, male uši i smanjen tonus mišića. Takođe, podložniji su bolestima srca, problemima sa tiroidnom žlezdom, poremećajima u krvu i ranom dobijanju Alchajmerove bolesti. 
 
Daunov sindrom je jedan od najčešćih genetskih poremećaja koji izaziva teškoće u učenju.