Često samo gunđaju kada se prehlade. Ali „muški grip“ zaista postoji, sudeći po istraživanju. Muškarci više pate kada kašlju ili se prehlade jer imaju dodatne receptore za temperaturu u mozgu i tako imaju gore simptome.
 
Deca se bore sa prehladom na isti način jer je ta oblast u mozgu ista kod dečaka i devojčica, kaže neuropsihijatar Dr Amanda Elison.
 
Ali kada dečaci dostignu pubertet, testosteron počinje da deluje u toj oblasti, pod imenom preoptik nukleus, čineći ih većim. Kada se prehladite prvo što se desi je povećanje temperature tela jer ona ubija bakterije. Kada je imuni sistem napadnut preoptik nukleus povećava temperaturu da bi ubio bakterije. Ali muškarci imaju više receptora za temperaturu jer im je ova oblast u mozgu veća nego kod žena.
 
Muškarci imaju višu temperaturu, i osećaju se mnogo gore, pa ako se žale da se osećaju grozno, to je zato što je stvarno tako. Istraživanja objavljena 2009. koja podržavaju postojanje muškog gripa su kritikovana, kao neosnovana jer su eksperimenti rađeni na genetički modifikovanim miševima, a ne na ljudima. Najnovija studija je bazirana na ljudskom mozgu i tu se vidi razlika između muškaraca i žena kada se razbole.
 
Komentarišući činjenicu da ova otkrića smatraju kontroverznim, dr Elison je rekla:“Debate će se svakako voditi, ali na kraju će se smiriti. Nevolja sa muškim gripom je što nije bilo čvrstih dokaza da se muškarci osećaju gore nego žene.
 
Photo: Flickr