Osobe koje unose više maslinovog ulja imaju u krvi veći nivo hormona osteokalcina koji je zaslužan za jačinu kostiju.

 
Dovoljno je dve godine ishrane poput Španaca, Italijana ili Grka i zamena svim masti maslinovim uljem pa da se sačuvaju ili čak obnove kosti kod starijih osoba.
 
Mediteranska ishrana podrazumeva maslinovo ulje u pripremi hrane i prelivu za salate, više voća i povrća, manje crvenog mesa, izbegavanje putera, pavlake, brze hrane, kolača, i ukoliko volite da popijete, onda neka to bude umerena količina crvenog vina.
 
Ranija sitraživanja dokazala su da mediteranske zemlje imaju manji broj obolelih od osteoporoze u poređenju sa drugim zemljama u Evropi, što je sigurno povezano sa načinom ishrane.
 
Osteoporoza je bolest koja pogađa kosti, izazivajući slabost, osetljivost i lomljivost.
Često je nazivaju “tihom bolešću” pošto ne daje simptome pre nego što dodje do povrede kostiju. Jednom kada osoba slomije kost, verovatnoća da će se to desiti opet se dramatično uvećava. 
 
Osobe koje su se pridržavale mediteranske ishrane sa maslinovim uljem dve godine su imale značajno veću koncentraciju osteokalcina i drugih značajnih proteina, dok nijedan drugi način ishrane nije imao isti efekat.
 
Osteokalcin takođe povećava proizvodnju insulina. Maslinovo ulje sadrži omega-6 masti, oblik zdravih polinsaturata koji pomažu kod hroničnih bolesti kao što su problem sa srcem ili artritisom, al ii upala.
 
Takođe, one regulišu krvni pritisak i poboljšavaju količinu zdravih masti u krvotoku, pomažu boljoj memoriji i borbi protiv Alchajmerove bolesti.