Problemi sa bubrezima su brojni, često zaboravljamo na njih a kad se bol javi onda je bolest već zakucala na vrata.
 

Ako želite da imate zdrave bubrege koji će vas dobro služiti pročitajte ovo:
 

Bešika
 

Mnogi čekaju poslednji trenutak da odu do wc, nikad nemaju vremena za sebe. Ako je bešika duže vremena puna urina može doći do raznih komplikacija u urinarnom traktu. Hipertrofija mišića je jedna od komplikacija koja može dovesti do stvaranja rupe ili vodenog mehurića u telu. Povećanje pritiska urina u bubrezima druga je komplikacija do koje dolazi zbog hroničnog pritiska na bubrege.

Voda
 

Ako ne pijete dovoljno vode to može biti jedan od najznačajnijih faktora oštećenja bubrega. Glavni je zadatak bubrega da izlučuju metabolički otpad iz tela i regulišu ravnotežu elektrolita. Ako telo nije na pravi način hidratizovano smanjuje se protok krvi, što znači da se skuplja toksin u krvi.

Kofein
 

Kad smo žedni često ne pijemo vodu nego sokove i gazirana pića a mnogi od njih sadrže kofein koji može da podigne pritisak što utiče na bubrege, može ih oštetiti. Dve do tri šoljice kafe dnevno je dozvoljeno, neće ugroziti bubrege.

Alkohol
 

Prevelike količine alkohola, pored ostalog, mogu oštetiti bubrege. Alkohol sadrži toksine koji mogu biti štetni za bubrege.
 

So
 

Prerađivanje natrijuma je posao koji obavljaju bubrezi. So je osnovni izvor natrijuma, a većina natrijuma trebalo bi da bude izlučena iz tela. Ako previše solimo hranu bubrezi su jako opterećeni jer moraju da izluče veliku količinu natrijuma, a to dugoročno može biti naporno za bubrege.

Proteini
 

Previše proteina u crvenom mesu i drugoj hrani opterećuje bubrege. Zato povedite računa i nemojte preterivati sa mesom.

Tablete i bol
 

Većina tableta protiv bolova ima opasne propratne nuspojave, može oštetiti bubrege. Istraživanja su pokazala da dugotrajno uzimanje tableta protiv bolova smanjuje protok krvi i tako umanjuje funkciju bubrega.