Za koji dan će Nova godina a onda i Božić. Stručnjaci istražuju kako se boriti protiv stresa i kako ga bar umanjiti, na ličnu korist i zadovoljstvo.

Ukoliko vam novogodišnji praznici nisu najlepše doba godine, niste jedini. Ogroman broj ljudi ne uživa u zimi, gužvama, kupovinama nepotrebnih stvari i praznim novčanicima u januaru.

Budite svesni i predrasuda. Sa namerom da savetuju, mediji neopravdano izdvajaju usamljene, same, ostavljene… i objašnjavaju da su oni za praznike utučeni, deprimirani, tužni… Sa jedne strane, ne mora da bude tako. Sa druge – mnogo je veći broj osoba koje nisu u ovoj „kategoriji“, a jedva čekaju da decembarsko-januarski praznici prođu.

Dodatni stres, smešten u nekoliko nedelja, jednostavno ne prija svima.

Posledice novogodišnje „trke“ su vam sigurno, u većoj ili manjoj meri poznate – umor, nervoza, napetost, žurba, nedovoljno sna, svađe… Slede još ozbiljnije, najpre nevidljive, a zatim i očigledne – pad imuniteta, rast šećera u krvi, problemi sa varenjem, anksioznost, depresija…

Zato, jednostavno, usporite. Vaše vreme, energija i novac su, kako to ekonomisti kažu, ograničeni resursi, i njima treba upravljati pametno, da biste sačuvali zdravlje i dobro raspoloženje.

Ne preterujte sa šećerom, kofeinom i alkoholom u nameri da povratite snagu. Planirajte zdrave proteinske obroke, uzimajte ih na vreme, uz dovoljno tečnosti i odmora.

Otkažite suvišne susrete za posle praznika, ne obećavajte mnogo druženja, priuštite sebi pauze i opuštanje.

Šta još možete da uradite protiv stresa uoči dočeka Nove godine pročitajte na portalu Dan u Beogradu.