U ovoj studiji praćeno je 120.000 ispitanika i kako je tokom 20 godina način života i unos određenih namirnica koje su jeli svakoga dana uticao na njihovu težinu i loše uticalo na zdravlje.

Procenjivanje se vršilo na svake 4 godine i ovo su navike i namirnice koje su istraživači identifikovali kao najgore moguće što se tiče gojenja:

* Pomfrit/čips
* Krompir
* Osvežavajuća pića sa šećerom
* Neprerađeno crveno meso
* Mesne prerađevine
* Alkohol
* Pušenje
* Višečasovno gledanje TV programa

Namirnice koje su povezane sa gubitkom kilograma:

* Povrće
* Proizvodi sa celim zrnom žitarica
* Voće
* Lešnici, orasi i drugo koštunjavo voće
* Jogurt

Istraživači kažu da je ova studija dobra zato što ljudi mogu da se umesto držanja rigoroznih dijeta skoncentrišu na konzumiranje one hrane koja doprinosi održavanju zdrave težine.

Većina namirnica koje su nabrojane kao loše, asociraju se obično sa neaktivnošću i pošto sadrže “čiste” kalorije dovode do povišavanja nivoa holesterola i šećera u krvi – te je jasno zašto dovode do dobijanja kilograma.

Jedan od istraživača izjavio je da eliminisanje ovih namirnica iz ishrane u potpunosti ne garantuje zaštitu od gojaznosti, ali da je kao i uvek ključ u umerenosti i da ih treba izbegavati kada god je moguće.

Istraživački tim takođe poručuje da promene u načinu života mogu da utiču na održavanje težine – pokušajte da regulišete koliko spavate svakoga dana (ako spavate manje od 6 sati ili više od 8 sati imate veće šanse da se ugojite) i pokušajte da vodite aktivniji život.

Naravoučenije je da ne treba jesti manje, već da treba jesti manje nezdrave hrane i voditi aktivniji život.