Grejp je zdrava tropska voćka gorkog ukusa koja ima niz prednosti za ljudsko zdravlje – pun je C vitamina, pomaže u borbi protiv prehlade i kod srčanih bolesti, ubrzava metabolizam. Međutim, krije i nekoliko opasnosti.

Grejp sadrži antioksidanse koji pomažu kod obnavljanja oštećene kože i u borbi protiv bora. Takođe, sadrži spermidin za koji mnoga istraživanja pokazuju da usporava proces starenja ćelija.

Hemijska svojstva grejpa snižavaju nivo insulina u krvi, ubrzavaju metabolizam i podstiču mršavljenje. Doktor Taz Bhatia specijalista za žensko zdravlje, ishranu i gubitak težine, preporučuje da popijete čašu soka od grejpa kako biste smanjili apetit.

Grejp takođe ima antiseptička svojstva, a bogatstvo vitamina i minerala koji su sadržani u grejpu hrane ćelije kože, sužavaju pore i oslobađaju kožu viška ulja. Ukoliko imate problema s masnom kožom potražite proizvode koji sadrže grejp.

Konzumiranje grejpa korisno je i za sprečavanje razvoja kardiovaskularnih oboljenja. Naučnici iz Izraela sproveli su istraživanje nad 57 muškaraca i žena obolelih od srčanih bolesti čiji organizam nije reagovao na lekove za smanjenje holesterola. Konzumiranjem grejpa uspeli su da regulišu holesterol, kao i snize nivo masnoća i triglicerida u krvi.

Bez obzira na ovo, postoje situacije u kojima ne smete da jedete grejp. U interakciji s nekim lekovima grejp može da poremeti rad jetre.

“Grejp sadrži hemikalije koje pojačavaju delovanje leka. Uzimajući jednu tabletu uz čašu soka od grejpa ekvivalentno je uzimanju pet tableta s vodom”, rekao je farmaceut David Bailey.

Grejp ili sok od grejpa mogu izazvati reakciju čak i ako ih konzumirate pola sata pre ili posle uzimanja leka.

Grejp takođe povećava nivo kalcijumovog oksalata koji može da pruzrokuje stvaranje bubrežnog kamenca.

Žene takođe ne bi trebalo da konzumiraju previše grejpa pošto postoje određeni dokazi da povećava rizik za pojavu raka dojke.