Previše brige o stresnim događajima može da izazove upale i bolest. Naučnici su otkrili da suviše zadržavanje i razmišljanje o negativnim događajima u životu mogu da povećaju nivo zapaljenja u organizmu. Otkrili su da su se kod ispitanika, dok su prepričavali stresne događaje, povećavali nivoi C-reaktivnog proteina.
 
Ovo je prva studija u kojoj su direktno mereni efekti brige na organizam. „Sva istraživanja pre ovog su se odnosila samo na usmena ispitivanja o psihološkim problemima,“ rekla je profesorka Pegi Zokola, asistent profesora psihologije na Univerzitetu Ohajo u Sjedinjenim Državama. 
 
U sadašnjem istraživanju učestvovalo je 34 zdravih mladih žena. Svaka žena je trebalo da ima razgovor o kandidaturi za radno mesto sa dve osobe u belim laboratorijskim mantilima sa „kamenim“ izrazima lica.
 
Polovina grupe je trebalo da izvede poduži javni govor, dok je druga polovina trebalo da razmišlja o neutralnim slikama i aktivnostima, kao što je plovidba brodom ili odlazak u prodavnicu po namirnice. 
 
Potom su naučnici uzeli uzorke krvi koji su pokazali da su nivoi C-reaktivnog proteina značajno viši kod ispitanica koje su morale duže da govore. Oni su značajno nastavili da rastu najmanje jedan sat nakon govora. Tokom istog perioda, merili su i nivo ovog proteina kod žena koje su se fokusirale na sopstvene misli.
 
C-reaktivni protein se proizvodi pre svega u jetri kao deo imunog sistema na javljanje upale, a povećava se prilikom trauma, povreda i infekcija. Koristi se i kao pokazatelj rizika za pojavu bolesti kasnije tokom života. 
 
Naučnici planiraju dalja istraživanja o povezanosti imunog sistema i stresa.