Ne morate baš svaki dan, ali što češće, cedite sveže voće. Ovi sokovi su dragoceni.

Mršavljenje

Ceđeni sokovi mogu vam pomoći da smršate. Gojaznost je uzrok srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, bolesti jetre i žučne kesice. Sve se to može izbeći ispijanjem svežeg sirovog soka.

Raspoloženje

Sveži sokovi će vam popraviti raspoloženje. Sve je više mentalnih bolesti, a uzrok je često nepoznat. Smatra se da mnogi poremećaji raspoloženja imaju koren u nedostatku hranjivih sastojaka.

“Vitamini deluju kao katalitički agenti u telu, pomažu ubrzanju hemijskih procesa vitalnih za opstanak i funkciju mozga”, objašnjava dr. Hyla Cass u knjizi St. John’s Wort: Nature’s Blues Buster.

“Nedostatak vitamina ponekad može da se pokaže kao depresija”, kaže dr. Cass.

Rad creva

Gastrointestinalna disfunkcija jedna je od najčešćih hroničnih bolesti od koje pate ljudi izloženi modernom načinu života. Medicina obično nudi lekove za minimalno olakšavanje simptoma. Međutim, jedan od najdelotvornijih lekovitih tretmana za varenje i crevne poremećaje su prirodnii sokovi, koji ne samo da pomažu eliminisanju štetnih toksina i bakterija iz debelog creva, nego pomažu pri lečenju oštećenog tkiva ili ranica koje bi mogle biti prisutne.

Pomoć srcu

Sokovi pružaju lako svarljive izvore brojnih vitamina, minerala i drugih hranjivih tvari. Oni su jedan od najjednostavnijih načina da se izbegne razvoj bolesti srca, zakazivanje organa, raka i raznih drugih zdravstvenih problema koji mogu dovesti do prerane smrti. 

Protiv raka

Sveži sokovi su jedan od najlakših i najdelotvornih načina da se prirodno izbegne razvoj ove pandemijske bolesti. Brojne studije su pokazale da hranjive materije recimo, kupusa, brokolija, celera, šargarepe i jabuka mogu sprečiti rast i širenje ćelija raka u celom telu. Sveži, sirovi sok sadrže koncentrisane doze ovih hranjivih sastojaka koje deluju protiv raka, pa su tako daleko delotvornija terapija nego žvakanje istog voća i povrća (obično ih ne biste toliko pojeli žvačući).

“Sveži sok je delotvorno sredstvo u borbi protiv raka jer sadrži fitohemikalije i vitamine u obliku koji telo lakše apsorbuje”, kažu stručnjaci sa Stanford Cancer Institutea.