Davanje antibiotika bebama pre prvih 6 meseci može da izazove gojaznost  sudeći po najnovijem istraživanju.
 
Obično se smatra da je gojaznost izazvana nezdravom ishranom, ali nedavne studije dokazuju da je ovo mnogo komplikovaniji problem. 
 
Mikrobi u našim crevima mogu da imaju važnu ulogu u apsorbovanju kalorija i antibiotika, naročito u ranom životnom dobu. Oni mogu da unište zdrave bakterije koji imaju uticaja na apsorbciju sastojaka koje unosimo u organizam.
Studija je istraživala potencijalnu opasnost antibiotika, naročito kod dece.
 
Preliminarna ispitivanja su dovela u vezu promene u trilionima mikroćelija i našem organizmu sa gojaznošću, bolestima creva, astom i drugim oboljenjima.
Ipak, direktan dokaz još uvek nije pronađen. Ovo je prvo istraživanje ove vrste koje se bavi vezom  između antibiotika i mase tela kod odojčadi.
 
Naučnici su ocenili korišćenje antibiotika među 11. 532 dece u Velikoj Britaniji rođene između 1991. i 1992. godine koja su učestovovala u ovoj višegodišnjoj studiji o njihovom zdravlju i razvitku.
 
Otkrili su da deca kojima su davani antibiotici u prvih pet meseci života imaju višak kilograma u odnosu na decu koja nisu uzimala antibiotike.
 
Do 38 meseca, deca koja su uzimala antibiotike imala su 22% više šansi da postanu gojazna.  Bitan je i tajming: deca koja su dobijala antibiotike od šestog do četrnaestog meseca nisu imala višak kilograma u kasnijem detinjstvu.
 
Farmeri već dugo znaju da antibiotici izazivaju veću težinu kod krava, a iako je potrebno još daljih istraživanja, vidi se da antibiotic utiču i na težinu ljudi,  a naročito dece.
 
Photo: Flickr