Minerali veoma važni za naš organizam i zdravlje. Ali često zbog loše ishrane neke ne unosimo dovoljno, kaže nutricionistkinja Brigitte Zeitlin.

Nedostatak je ponekad posledica povećane potrebe organizma za nekim mineralima, što se događa u trudnoći, tokom bolesti ili u stanju stresa.

Nedostatak minerala u organizmu najčešće se otkriva rutinskom kontrolom kod doktora, vađenjem krvi.

Zeitlin kaže da je ovih pet minerala posebno važno i bez njih ne bismo mogli:

Gvožđe

Uravnoteženom ishranom u organizam se dnevno unosi između 10 i 30 mg gvožđa. Prirodni izvori su goveđa, pileća i teleća jetra, tunjevina, ostrige, soja, bundeva, zob, grašak, kvasac, smokva. Nedostatak gvožđa vrlo je čest, posebno kod žena. Glavni simptomi su umor, smanjene fizičke sposobnosti, poremećaj otpornosti organizma.

Magnezijum

Prirodni izvori magnezijuma su soja, kikiriki, lisnato zeleno povrće, semenke, orasi, banane, zob, avokado, krompir u ljusci, smeđi pirinač. U ljudskom organizmu se više od polovine prisutnog magnezijuma nalazi u kostima. Vrlo je važan mineral jer učestvuje u više od 300 sistema u organizmu.

Ovaj je mineral posebno je važan za žene starije od 40 godina.

Kalcijum

Prirodni izvori kalcijuma su mleko, jogurt, sir, zob, brokoli, bademi, spanać, soja, orah, suve šljive.

Kalcijum je važan za kosti ali učestvuje i u mnogim vitalnim procesima u organizmu.

Kalijum

Kalijum je široko zastupljen u hrani, posebno u voću i povrću. U organizmu se kalijum nalazi većinom u ćelijama.

Važan je za nervni sistem i održavanje krvnog pritiska. Nedostatak se najčešće javlja kao nuspojava uzimanja diuretika, a simptomi su osećaj slabosti, mučnina, osećaj ravnodušnosti, pospanost i nervoza.

Cink

Ovaj mineral je važan za imuni sistem a nalazi se u govedini, ćuretini, tunjevini, kvascu, soji i grašku.

Cink je prisutan u svim organima, a najviše ga ima u eritrocitima, kostima, mišićima, jetri, prostati. Uključen je u veliki broj procesa u telu, recimo deobi ćelija, imunološkom sistemu, reprodukciji.