Inćuni, papaline ili sardine – 1 kg; maslinovo ulje; beli luk; peršun
 
Ko ima sreće da nabavi prave inćune, može da spremi jelo, što, po brzini, zaslužuje da odmah nađe mesto u Ginisovoj knjizi rekorda. A da, pri tom, bude više nego ukusno. Jer, ovo je hrana koja se brzo sprema, ali ne jede se brzo. Jer, inćune, bez pranja ili čišćenja, valja samo naređati u pleh, začiniti i pustiti rernu da sama uradi ostalo.

Inćuni se na kontinentu retko, gotovo nemoguće nabavljaju, ali, zato, postoje veća braća ovih ribica: papaline ili sardele. Ko ima rečne ukljeve, takođe može da spremi "zapečene ribice".

Iako moraju da se čiste, to je vrlo jednostavno: uhvate se za glavu, ova otkine, a s njom izvuku i sve iznutrice i kičmena kost. Ovako pripremljene ribice poređaju se na dno nauljenog pleha. Posole se, pobibere, pospu sitno seckanim belim lukom i listom peršuna, nakapaju maslinovim uljem.

Onda ponovo ribice.

Pa ponovo začini.

Još jednom ribice.

Na kraju so, biber i ulje.

Peče se petnaestak minuta, na 200 stepeni, a služi hladno, uz prepečen hleb i jako belo vino.

 

Kuvanje za početnike

Piše: Mika Dajmak

 

Autor je urednik Malog kuvara, dodatka petkom u dnevniku Danas, tvorac nekoliko serijala o kuvanju na raznim televizijama, pisac više bestselera iz oblasti kulinarstva: "Sočni kuvar Dva debela novinara", "Šaputanja iz rerne debelih novinara"…

Specijalni dodatak svakog petka

na osam strana.