Nedavno su se dva autora u svojoj knjizi “Hemija među nama: Ljubav, seks i nauka privlačnosti, pozabavili emotivnim, biološkim i kulturnim razlozima koji su zaslužni za muškarčevu ljubav prema grudima.
 
Dva autora veruju da su heteroseksualni muškarci toliko fascinirani grudima žena zahvaljujući jednostavnom hormonu koju se oslobađa tokom dojenja i omogućava da se imitira snažna veza između majke i bebe, a takođe, u toku evolucije, počinje da stvara jaku vezu između ljubavnika jer mozak imitira seriju događaja koji se dešavaju i tokom dojenja.
 
Jedan od autora Lari Jang, tvdri da je muška opsesija grudima veoma čudna. Muškarci su jedini sisari koji su fascinirani grudima u seksualnom smislu.
A žene su jedini sisari čije grudi rastu tokom puberteta, ne računajući trudnoću. Takođe, ljudska vrsta je jedina u kojoj muškarac brine, masira ili čak oralno stimuliše ženske grudi tokom predigre i seksa.
 
Žene naravno uživaju u pažnji koju dobijaju njihove grudi. Istraživanje je obuhvatalo 301 osobu, od toga polovinu žena i rezultati su pokazali da stimulisanje grudi ili bradavica uzbuđuje oko 82% žena, a skoro 60% traži da im se dodiruju bradavice.
Muški magazini, poput časopisa Playboy i oko 100 000 godina stara umetnost su dokazi koliko su muškarci jako “privrženi” grudima. Ipak to je potpuno prirodna privlačnost, a ne stečena. Dečaci ne uče na igralištu da su grudi nešto što bi trebalo da ih interesuje. To je biološki i duboko ugrađeno u njihov mozak. Zapravo istraživanja pokazuju da kada su suočeni sa grudima, ili čak samo sa nečim što asocira na njih, kao što su brushalteri, muškarci donose loše odluke, zapravo ne razmišljaju.
 
Evolucioni biolozi kažu da, pošto su grudi uglavnom sačinjene od sala, ovo znači da je žena dobrog zdravlja, a to znači da je sposobna da rađa i podiže decu.
Ali tu je i druga hipoteza bazirana na ideji da mnogi primati imaju seks tako što se mužjak nalazi iza ženke, dakle kod njene pozadine. Zato se pretpostavlja da su kod ljudske vrste grudi evoluirale da bi imitirale žensku pozadinu, a tokom odnosa se partneri mogu gledati licem u lice i oči u oči.
 
Međutim, dvojica autora su odbacili obe ideje, i objasnili neurološke mehanizme koji stvaraju snažnu vezu između majke i odojčeta. Kada se beba rodi, ona će doživeti neke prilično složene manipulacije preko grudi majke. Stimulacija šalje signale nervima, a oni oslobađaju neurohemijski sastojak oksitocin u hipotalamus u mozgu. Oksitocin stimuliše nežne mišiće ženinih grudi da izbacuju mleko i tako joj omogućavaju da doji bebu. Ali oksitocin ima i druge efekte. Kada deluje, pažnja majke se usmerava na bebu. Dete postaje najvažnija stvar na svetu.
 
Oksitocin, naročito zajedno sa dopaminom pomaže da se u majčinu memoriju utisne lice bebe, miris i zvuci, a sve ovo prija podjednako njoj i bebi, motiviše je da nastavlja da doji i učvršćuje vezu. Ova veza nije samo najlepša među svim društvenim odnosima, već je najdugotrajnija, traje čitavog života.
 
Naposletku, kada partner dodiruje, masira ili gricka ženine grudi on u mozgu obnavlja seriju istih stimulacija kao tokom dojenja. Ljubavnici se povučeni oksitocinom gledaju licem u lice vezuju, bude osećanja, a u ženinom mozgu se gradi snažna veza. 
 
Daleko od toga da je uvrnuta, tvrde autori, ova fascinacija muškaraca grudima je ‘nesvesna evoluciona mera koja aktivira moćne lance koji pomažu da se stvori ljubav i nežnost’. Sve je to priroda!
 
Photo: Flickr