Oni koji se vode samo sopstvenom srećom će pre završiti usamljeni nego srećni, kako pokazuju istraživanja. Ovo se dešava jer su sebični i fokusiraju se na sebe, pre nego da se povežu sa drugima. Kao rezultat toga, oni se osećaju izolovano što smanjuje osećaj dobrobiti i sreće. Istraživanje je objavljeno u jednom magazinu a bavi se neurotičnom Seks i grad generacijom koja ima stereotipnom mišljenju o ispunjenju i sreći.
 
Autori sa univerziteta Denver i Berklija tvrde da je nekoliko stvari funkcionalnije od želje za srećom. Davati sreći tako visoko mesto može imati vrlo negativne posledice i otuđiti čoveka od drugih. 
 
Tim psihologa sproveo je dva eksperimenta. U prvom je učestovalo 206 muškaraca i žena od 20 do 60 godina koji su popunili online upitnike koji su ocenjivali kako vrednuju sreću.
 
Za nedelju dana, učesnici su popunili 14 dnevnika pred spavanje, upisavši najstresniji događaj u danu, koliko je bio stresan i koliko su bili usamljeni. Što su veću ocenu davali sreći, to su se usamljenije osećali tokom stresnih dana. Istraživači kažu da je upitnik pokazivao te rezultate bez obzira na pol, godine i društveno-ekonomski status.
 
Druga studija je otkrivala da li vrednovanje sreće izaziva veću usamljenost. četrdeset tri devojke su gledale emotivno neutralan filmić i onda ocenjivale koliko usamljeno su se osećale. Deo učesnika je čitao lažne članke u novinama, koji ističe značaj sreće u vezama, karijeri i ukupnom blagostanju.
 
Učesnici u kontrolnoj grupi su čitali isti članak ali je reč “sreća” zamenjena sa “ispravno rasuđivanje”. Svi su potom gledali film u trajanju od 35 minuta napravljen da ljudi osete pripadnost i intimnost. Dve grupe se nisu razlikovale u smislu osećanja usamljenosti na početku studije. Ali nakon eksperimenta i dugačkog klipa, članovi izmanipulisane grupe koji su vrednovali sreću iz časopisa su osećali veću usamljenost. 
Autori kažu da je ovo dobar pokazatelj koliko možemo biti izmanipulisani kada je izraz i osećanje sreće u pitanju.