Umorni ste kao pas, jedva ste izdržali radnu nedelju, u četvrtak ste već bili kao zombi. Kako ste petak pregurali, to samo bog zna. Šta vam je činiti?

 

Pa, dve su vam opcije: jedna je da u petak popodne odete kući i prespavate celu subotu, nedelju zbog toga provedete kao šlogirani, i u ponedeljak opet jedva ustanete za posao, umorni kao što ste bili u prethodni četvrtak, recimo. Druga opcija, koja je mnogo preporučljivija je aktivni vikend! Šta to znači? Promenite lokaciju. Idite na neko mesto gde još niste bili, provedite vikend u aktivnom odmoru, gledajući nove predele i upoznajući drugačiji način života. Vratićete se u nedelju uveče punih baterija, i nećete ni da primetite kako vam je sledeća radna nedelja brzo i bezbolno prošla.

Evo nekih destinacija u Srbiji koje bi mogle da budu pogodne za vikend-odmor:

 

1. Fruška gora. Jedna od retkih planina u Vojvodini je proglašena za nacionalni park prirode još 1960. godine. Šta to znači? Recimo, da se tu nalazi više od 700 vrsta lekovitog bilja, više od 200 vrsta ptica, te neke vrste životinja koje baš i nisu uobičajene u vašoj svakodnevici:  srna, jelen, lasica, divlja svinja, muflon i šakal. Na Fruškoj gori se nalazi i više od deset crkava i manastira.

 

2. Prolom banja. Naselje Prolom ima tek malo više od 100 stanovnika, ali je blagosloveno lekovitom vodom koja je pogodna za lečenje kožnih bolesti i bolesti bubrega. Međutim, Prolom banja je izuzetno pogodna i za odmor, s obzirom na netaknutu prirodu, a na svega desetak kilometara nalazi se čuvena Đavolja varoš, koja je ušla u najuži izbor za moderno svetsko čudo.

 

3. Tara. ,, Ja ovako zamišljam raj”, navodno je rekao dr Etkin Clark, direktor evropske fondacije za zaštitu prirode i nacionalnih parkova prilikom obilaska Tare 1996. godine. Tara je proglašena za nacionalni park, i to 1981. godine. Zbog blage klime i čistog vazduha, izutetno je povoljna za obolele od astme, bronhitisa i anemije, te se za Taru još govori da je i vazdušna banja. Na Tari je Josif Pančić prvi put pronašao novu vrstu četinara, nazvanu po njegovom imenu "Pančićeva omorika".
  

4. Palić. Da li ste znali da je Palić bio izuzetno atraktivna turistička destinacija još u 19. veku? Kao ilustracija tome može poslužiti informacija da se na Paliću nalazi najstariji teniski teren u Srbiji, sagrađen još 1884. godine za bogatu gospodu i gospođe koji su dolazili na Palić da uživaju u prirodnim lepotama. Osim lepote jezera, možete obići i obližnje salaše, ili da skoknete do Subotice.

 

5. Bela crkva. Šest velikih i više manjih veštačkih jezera predstavljaju idealnu priliku da se osvežite od letnje žege, a u blizini (10-ak kilometara) se nalazi kanal Dunav – Tisa – Dunav. Ovo pruža šansu da avanturistički istražujete netaknutu prirodu ili neometano pecate, ako vam je to po želji.

 

6. Đerdapska klisura. Đerdapska klisura je još jedan od nacionalnih parkova u Srbiji, proglašen zaštićenom oblašću 1974. godine. Predeo oko Đerdapske klisure je toliko povoljan za život da je, praktično, oduvek bio naseljen. O tome svedoče arheološki ostaci – praistorijsko naselje Lepenski Vir, rimski ostaci – Dijana, ostaci Trajanovog mosta, kao i tabla ovog rimskog cara (Trajanova tabla), te  srednjovekovna tvrđava Golubac (Golubački grad).