Ima pametnih ljudi, čak jako pametnih, koji učine mnogo glupe stvari. Uostalom, prosudite i sami, na osnovu ovih istinitih priča pa ćete shvatiti da su vaši blamovi ništa.

Talentovan lažov

Stephen Glass je imao 25 godina i bio urednik u listu New Republic. Govorilo se da je pred njim sjajna karijera, da “mali” obećava. Ali, avaj, ispostavilo da je većina njegovih tekstova izmišljena.

Sve je krenulo naopako kada je otkriveno da jedna firma o kojoj je Glass pisao ne postoji, pa je pokrenuta istraga. Pokazalo se da je od 41 teksta koji je napisao novinar koji obećava izmislio čak 27 članak. Mnogi su ovo nazvali najvećom prevarom u modernom novinarstvu.

Požrtvovanost

Kad je Wilhelm Röntgen otkrio rendgenske zrake 1895. godine, vest o tome je vrlo brzo obišla svet. Otkriće je zadivilo 30-godišnju Elizabeth Fleischmann-Aschheim. Iako nikad nije završila čak ni srednju školu, postala je vrlo vešta u radiografiji pa je u Kaliforniji otvorila prvu laboratoriju za radiografiju.

Elizabeth je često sprovodila brojne eksperimente s rendgenskim zracama, znajući da se izlaže velikoj opasnosti od zračenja. Elizabeth je odbijala da nosi zaštitnu opremu jer je smatrala da bi tako preplašila pacijente. Svoju tvrdoglavost platila je životom, umrla je u 46. godini od posledica zračenja.

Tajna šefa tajne službe

Iako je posao Davida Petraeusa, donedavnog direktora CIA-e, bio skrivanje tajnih podataka i informacija, propustio je da sakrije neke delove svog privatnog života koji su ga na kraju stajali posla i ugleda.

Petraeus je imao aferu s Paulom Broadwell, svojom službenicom. Oboje su bili u braku pa su zato rešili da otvore zajednički Gmail nalog kako bi izbegli slanje e-mail poruka. Problemi su počeli kad je Broadwell s istog naloga počela da maltretira drugu ženu za koju je sumnjala da je bacila oko na Petraeusa. Žena je ovo maltretiranje prijavila prijatelju u FBI-u, nakon čega je pokrenuta istraga koja je otkrila aferu direktora CIA-e.

Tako to rade pametni a glupi.