Hvalospevi koje darujete svojoj deci, poput ‘bravo dušo’, mogu da utiču na njihovo samopouzdanje, ali ne na dobar način, upozoravaju psiholozi. Oni tvrde da komentari poput ‘tako si pametan’ ili ‘pa ti si pravi umetnik’ mogu da ometaju njihov budući rad u školi.
 
Tako prazne fraze mogu da  učine decu nesrećnom jer osećaju da ne mogu da žive sa ovim lažnim očekivanjima.  Umesto toga, on savetuje roditelje i nastavnike da komplimente i fraze koriste ređe i da pohvale decu kada urade nešto zaista teško i uz mnogo truda.
 
Prazne fraze su loše koliko i bezrazložne kritike, to pokazuje nepažnju za dečja osećanja i misli. Divljenje sopstvenoj deci može privremeno da podigne njihovo samopouzdanje, ali ne radi mnogo toga za njihovu ‘samosvest’.
 
Takođe, istraživanja pokazuju da deca koja su često hvaljena, imaju manje uspeha u školi. U eskperimentu su psiholozi sa Univerziteta Kolumbija ispitali 128 đaka uzrasta 10 i 11 godina da reše matematički problem. Nakon toga nekima je rečeno: “Zaista si bio dobar/dobra – tako si pametan/pametna.” Drugoj grupi dece je rečeno: “Zaista si bio dobar/dobra – verovatno si vredno radio/la.” Obe grupe dece su potom dobile teška pitanja i deca kojima je rečeno da su pametna imala su lošije rezultate. Zapravo, istraživači su otkrili da su ova deca čak pokušala da lažu o svojim rezultatima kada su ih pitali.
 
Decu takođe ne treba upoređivati sa uspešnim umetnicima i slično, već pohvala treba da se odnosi isključivo na njih. I uvek treba osluškivati interesovanja i strasti dece, tako ćete najbolje razviti njihove individualne mogućnosti.
 
Photo: Flickr