Doktor Anders Sandberg sa Univerziteta Oxford smatra da bi ljubavni napici koji dovode do toga da se neka osoba zaljubi u vas mogli da postanu stvarnost. I to u sledećih desetak godna.

A sve je zasnovano na biologiji odnosno činjenici da je potomstvo jedan od glavnih razloga zbog kojih se ljudi zaljubljuju.

“Za razliku od životinja naše potomstvo ne može da se brine samo o sebi. Na primer, beba konj može da hoda nekoliko sati nakon što je rođena. Sa evolutivne tačke gledišta roditelji ostaju zajedno da bi svojoj deci pružili što veću šansu za opstanak. Tada nastupa mehanizam vezivanja parova”, rekao je Sandberg.

Kada se zaljubite u nekoga učinak na vaš mozak je jedinstven – počinje otpuštanje oksitocina i vazopresina što aktivira dopaminski sistem u mozgu.

“Upravo dopaminski sistem stvara osećaj povezanosti među partnerima. Dopamin se otpušta u frontalnom delu mozga što dovodi do prepoznavanja osobe kao nekoga ko vam je blizak i nekoga pored koga bi trebalo da ostanete”, rekao je Sandberg.

On zato kaže da bi mogao da se napravi ljubavni napitak koji bi sadržao ove hormone.

“Dobar ljubavni napitak mogao bi da deluje na određeni deo mozga simulacijom oksitocina, vazopresina i CPH. Takva vrsta proizvoda još uvek ne postoji, ali naučnici su bliži razumevanju načina na koji mozak funkcioniše. Bio bih veoma iznenađen kada u roku od deset godina ne bismo imali ljubavni napitak”, rekao je Sandberg.