Slušanje muzike dok spavate može da poboljša vašu memoriju, sudeći po novoj studiji. Naučnici su otkrili da da muzika i zvuci sinhronizovani sa ritmom usporenih oscilacija u mozgu kada  tonemo u san povećavaju vrednost ovih oscilacija što poboljšava memoriju i kvalitet sna. Već dugo je poznato da usporene oscilacije u moždanoj aktivnosti koje se pojavljuju tokom takozvanog sporog talasa sna jesu kritične za održavanje memorija.
 
Kako to funkcioniše? Povećava se amplituda oscilacija i kao i dužina sporog talasa sna. 
 
Koautor studije dr Jan Born sa Univerziteta u Nemačkoj je rekao: “Lepota leži u jednostavnosti primene slušnig stimulacija niskog intenziteta. Ovaj pristup je i praktičan i etički, ako se uporedi, npr sa električnom stimulacijom. Zato je ovo odlično sredstvo za kliničko poboljšanje ritma sna.
 
Dr Born i njegove kolege su sproveli test na 11 osoba tokom kog su izložili učesnike zvučnim stimulansima. Kada su volonteri bili izloženi stimulativnim zvucima sinhronizovanim sa sporim oscilacijama ritma, bolje su se sećali asocijacija i reči koje su učili veče pre.
 
Stimulacija van faze ritma sporih oscilacija mozga nije imala efekta. Dakle, samo pred spavanje kada je mozak u ovoj fazi možemo ga stimulisati za optimalne efekte. Naučnici misle da ova tehnika takođe može da poboljša spavanje i san.
 
“Može čak i da se koristi za poboljšanje ritmova mozga sa očiglednim funkcionalnim značajem – poput ritmova koji se pojavljuju tokom pune budnosti i zaslužni su za regulisanje pažnje,” kaže dr Born.