Svaki vlasnik mačke reći će vam da, iako ih smatramo ljubimcima, one ne odgovaraju nikome, a nova studija Univerziteta u Japanu pokazala je da mačke itekako prepoznaju glasove svojih vlasnika.
Ali baš ih briga za to.

Istraživanje je pokazalo da mačke mogu da razaznaju glasove, one ipak biraju da ih ignorišu zbog razloga koji su najverovatnije ukorenjeni u evolutivnoj istoriji životinje.

Atsuko Saito i Kazutaka Šinozuka testirali su 20 kućnih mačaka u njihovim domovima, čekajući da vlasnik ode, prenosi B92. Oni su im potom pustili audio snimak tri stranca koji ih dozivaju, a potom i snimak njihovog gazde nakon koga su im ponovo puštali snimak stranca.

Istraživači su potom analizirali reakcije mačaka na svaki snimak prateći nekoliko faktora kao što su pokreti ušiju, repa i glave.

Mačke su pokazivale reakciju na zvuk vlasnika, ali su odbijale da se pomeraju kada im je puštan glas stranaca.

„Ovi rezultati pokazuju da mačke ne reaguju komunikativnim ponašanjem kada ih vlasnici zovu, ali ih one ne vide, čak i kada su u stanju da taj glas prepoznaju. Ovaj odnos potpuno je drugačiji od onog između pasa i njihovih vlasnika“, napisali su naučnici.

Studija, objavljena u žurnalu „Opažanje životinja" (Animal Cognition), sugeriše da je razlog za ovakvo ponašanje ukorenjen u prošlosti i u njihovom prvom pripitomljavanju.

„Istorijski gledano, mačke nisu pripitomljavane, za razliku od pasa, da slušaju ljude. Psi su hiljadama godina pripitomljavani da reaguju na naređenja i komande ljudi, a čini se da mačke nikada nisu morale to da uče“, tvrde istraživači.