Čitanje je veoma dobro za vas, bilo da to radite  iz čistog zadovoljstva ili zbog učenja ili upoznavanja sa literaturom. Ono je odlično za vaše mentalno i fizičko zdravlje.
 
U doba Twitter-a i kratkotrajnih zabava, čitanje romana koje zahteva veću koncetraciju na duži period može da bude pravi lek.
 
Neurolog Suzan Grinfild tvrdi da čitanje pomaže da se razvije pažnja kod dece i da poboljšava sposobnost jasnog razmišljanja.
 
Priče imaju početak, sredinu i kraj – strukturu koja omogućava našem mozgu da razmišlja u serijama, da povezuje uzrok, posledice i značenja. Neophodno je steći ovu veštinu dok ste dete dok se mozak još uvek formira i zato je vrlo važno da roditelji čitaju svojoj deci dok ona sama ne nauče, što više to bolje.
 
Čitanje takođe obogaćuje naše odnose sa ljudima, razumevanje drugih kultura i pomaže da steknemo empatiju.
 
Skorašnje istraživanje otkriva da je empatija među studentima opala za 48%, najviše tokom poslednjih 10  godina kada se tehnologija najviše razvijala. Čitanje bi moglo da izmeni ovo.
 
U igrici možda želite da spasite princezu ali nije vam stalo do nje, već samo do pobede. Ali princeza u knjizi ima prošlost, sadašnjost i budućnost, ima osobine i motivaciju, možete da se poistovetite sa njom, da vidite njenim očima.Čitanje je daleko od pasivnog iskustva, ono je vežba za ceo mozak.
 
Kada se “izgubimo” u knjizi, mi radimo mnogo više od prostog praćenja priče. Maštanje je dobro za mozak što dokazuje i magnetna rezonanca. Dok čitamo i zamišljamo pejzaže, zvuke, mirise i ukuse opisane na stranici, mnoge oblasti u mozgu koje koristimo i u stvarnom životu se aktiviraju, stvarajući nove nervne mreže.
 
Drugim rečima, naš mozak simulira prava iskustva, kao da ih sami proživljavamo, a to se ne dešava dok gledamo TV ili igramo igricu. Čitanje ne samo da pomaže da se ne osećamo usamljeno, već pomaže da pobedimo stress i zaboravimo na probleme.
 
Samo 6 minuta čitanja može da smanji nivo stresa više od 2/3, vipe nego slušanje muzike ili odlazak u šetnju.
 
Smatra se da je ovo zbog neophodne koncentracije koja zaokuplja misli, opušta mišiće i usporava rad srca.
 
Čitanje je zdravo i u fizičkom smislu jer sprečava starenje mozga i bolesti. Svakodnevno čitanje od detinjstva pomaže u borbi protiv Alchajmera tako što sprečavaju formiranje amiloida (protein) koji je pronađen kod obolelih.
 
Naučnici su skenirali mozak kod zdravih odraslih ljudi od 60 godina pa nadalje (u proseku 76) bez znakova demencije i otkrili da su oni koji su svakodnevno čitali, igrali šah ili pisali od šeste godine imali veoma mali nivo amiloida, za razliku od onih koji nisu imali ove aktivnosti. 
.
Photo: Flickr